Macos Mojave Yeni Özellikler Neler?

MacOS’un yeni sürümü 10.14, Mojave adı ile WWDC 2018’de tanıtıldı!

Apple, WWDC 2018 etkinliğinde Mac bilgisayarlarında kullandığı işletim sistemi MacOS’un yeni sürümü 10.14’ü Mojave adı ile duyurdu. MacOS Mojave yeni özellikler ile kullanıcıların beğenisine sunulacak. Peki, nedir MacOS Mojave’de yer alan yeni özellikler?

Macos Mojave Yeni Özellikler Neler?

Apple, en son Mac işletim sistemine Mojave adını vererek yine Kaliforniya’nın coğrafi özelliklerinin adlarını kullanmaya devam etti.

MacOS Mojave, Pazartesi günü San Jose’de düzenlenen Dünya Geliştiriciler Konferansı 2018’de Apple’ın Yazılım Mühendisliği kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi tarafından MacOS’taki “dört yıllık dağ esintisi sona erdi” sözleriyle duyuruldu.

Apple Mac işletim sistemlerine yıllarca Leopard, Lion, Mountain Lion gibi büyük kedi isimleri verdikten sonra, 2013’te tanıtılan OS X 10.9’a Maveriks ile birlikte Kaliforniya’nın coğrafi özelliklerine geçiş yapmıştı. İki yıl önce işletim sisteminden “X” ifadesi kaldırıldı ve “Mac OS” yapıldı. 2016’da tanıtılan sürüm Sierra olarak ve son olarak geçtiğimiz yıl tanıtılan yeni Mac OS sürümü High Sierra olarak adlandırıldı.

İşletim sistemi güncellemeleri, varsayılan olarak adlarını aldıkları ikonik arka plan fotoğrafı ile birlikte geldi. MacOS Mojave de bu geleneği bozmadı ve Mojave Çölü arka plan fotoğrafı ile tanıtıldı.

macOS Mojave Gece Modu Özelliği

İşletim sistemi, Güney Kaliforniya çöl kumulunun gündüz fotoğrafı ile geliyor ve aynı zamanda çölün gece görünümünü gösteren bir seçenek barındırıyor. Bu seçenek ekranın parlaklığını kısan bir Mac masaüstü versiyonu olan Gece Modu‘nun bir parçası. Gece Modu etkinliğe katılanların büyük bir bölümü tarafından alkışlarla karşılandı.

macOS Mojave Dubbed Desktop Stacks Özelliği

MacOS Mojave, masaüstü karmaşasını ortadan kaldırmak için tasarlanmış yeni bir özelliğe sahip. Dubbed Desktop Stacks (Çakışan Masaüstü Kümeleri) adı verilen özellik, kullanıcının tüm içeriği herhangi bir kategoriye göre organize edilebilen bir küme altına yerleştirmesine olanak tanıyor. Örneğin, masaüstünde sahip olduğunuz tüm görselleri içeren Görseller adında bir küme oluşturabiliyorsunuz. Geleneksel bir klasörden bir kümeyi ayıran şey, bir kümedeki tüm dosyaların önizlemelerini görebilmenizdir.

macOS Mojave Galeri Görünümü Özelliği

macOS Mojave ayrıca filmleri, görselleri, sunumları, belgeleri, elektronik tabloları ve PDF’leri önizlemeyi kolaylaştıran “Galeri Görünümü” adlı yeni bir Finder görünümü de sunuyor. Galeri Görünümü’nde kullanıcıların sık kullanılan eylemleri seçili bir dosyaya uygulayabileceği bir alan da bulunuyor.

macOS Mojave Diğer Yenilikler

  • Apple, Mojave ile MacOS ekran görüntülerini çok daha güçlü bir hale getirdi. Artık bir ekran görüntüsü aldığınızda, fotoğrafları daha hızlı bir şekilde düzenlemenize olanak tanıyan bir araca sahipsiniz.
  • Ayrıca, seçilen bir web sayfasının videosunu kaydetme olanağı da mevcut. Bu özellik, animasyonlar gibi medya içerikli bir web sayfasını kaydetmek istediğinizde durumunda faydalı olabilir.
  • macOS Mojave, kullanıcıların bir iOS cihazından fotoğraflarını macOS’ta açık bir belgeye sorunsuz bir şekilde dahil etmelerini sağlayan yeni süreklilik özelliği de sunuyor.
  • Apple News, Stocks ve Home gibi uygulamalar Mac’e dahil edildi.
  • macOS Mojave ayrıca bazı ilginç güvenlik güncellemelerini de beraberinde getiriyor. Özellikle, uygulamaların cihazınızdaki verilere nasıl erişebileceğine ilişkin yeni koruma özellikleri sunuyor. Safari, belirli yorum alanlarını ve web sitelerinin kullanıcıları izlemek için kullanabilecekleri butonları devre dışı bırakmak gibi bazı yeni güvenlik geliştirmelerine sahip hale geldi. Apple, Safari’ye eklenen güvenlik geliştirmelerinin veri şirketlerinin bilgisayarınızı yapılandırarak sizi web’de izlemelerini zorlaştıracağını söylüyor.
  • Mac App Store, sıfırdan tasarlanan ve yeni bir his sunan bir görünüme sahip hale geldi. Yeni tasarım özellikleri, birden fazla kategoride en çok satan uygulamaların listesiyle birlikte, editör önerilerini sunuyor. Ayrıca, farklı kategorilerdeki önerileri de keşfedebilir ve bir uygulamanın neye benzediğini gösteren video önizlemelerini görüntüleyebilirsiniz. Özellikle, Office 365, Lightroom CC ve BBEdit, yakında Mac App Store’a gelecek bazı büyük uygulamalar arasında yer alıyor.
  • Craig Federighi, Apple’ın iOS ve MacOS’u birleştirmeyi planladığını belirtti. Apple, MacOS’un belirli iOS özellikleri Mac’e getirerek iOS ekosistemine erişmesini sağlayacak çok yıllık bir proje üstünde çalışıyor. Federighi, iOS uygulamalarını Mac’e getirme yeteneğinin 2019’da geliştiricilere sunulabileceğini söyledi.

macOS Mojave yeni özellikler hakkında bilgi edindikçe yazımızı güncelleyeceğiz.

Keşfetmeye Devam Edin: İlgili Bağlantıları Kullanın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Güncel