ChatGPT’ye Rakip Olması İçin Google Tarafından Eğitilen Bard Yeterince İyi Değil mi? Şirket, Çalışanlarından Yardım İstiyor!

Google, Bard’ı halka sunmaya hazırlanırken, şirket çalışanlarından kötü yanıtlarını yeniden yazarak yapay zekanın eğitimine yardımcı olmalarını istiyor. OpenAI’ın ChatGPT’sine rakip olarak eğitilen Bard, acaba ChatGPT kadar iyi değil mi?

Google, Bard İçin Çalışanlardan Yardım İstiyor!

CNBC’nin haberine göre Google’ın Arama Başkan Yardımcısı Prabhakar Raghavan, bu hafta başında çalışanlara bir e-posta göndererek yanlış ya da kötü yanıtları düzelterek Bard’ın eğitilmesi konusunda yardım istedi. E-postada, çalışanların Bard’ı nasıl düzeltmeleri gerektiğine dair bir yapılması ve yapılmaması gerekenler yer alıyor. Yapılması ve yapılmaması gerekenler, çalışanların Bard’ın kapasitesini test etmesine yardımcı olmak ve modelin eğitimini hızlandırmak için oluşturulmuş durumda Çalışanların “iyi bildiği” konularda, yanlış cevapları yeniden yazması isteniyor. Bildiğiniz gibi bu tip dil modelleri, doğru ve yanlış cevaplarla kendini besleyerek kendi kendine öğreniyor.

Gönderilen e-postada kısmen şöyle deniyor: “Bard en iyi örnekle öğrenir, bu nedenle bir yanıtı düşünceli bir şekilde yeniden yazmak için zaman ayırmak, [modeli] geliştirmemize yardımcı olmak için uzun bir yol kat edecektir.”

Çalışanların cevapları yeniden yazarken bunu “kibar, rahat ve cana yakın” bir üslupla yapmaları, “görüş belirtmeyen, tarafsız bir ton” tutmaları ve birinci şahıs ağzından yazmaları gerektiği de ekleniyor. Belgede ayrıca yanıtların klişeleştirilmemesi ve “ırk, milliyet, cinsiyet, yaş, din, cinsel yönelim, siyasi ideoloji, konum veya benzer kategorilere dayalı varsayımlarda bulunmaktan kaçınılması” gerektiği belirtiliyor. Yanıtlar ayrıca “duyguları ima etmemeli” veya “insan benzeri deneyimlere sahip olduklarını iddia etmemeli.”

Bard, Yeterince İyi Değil mi?”

“Yasal, tıbbi, finansal tavsiye” gibi daha hassas konular söz konusu olduğunda veya Bard nefret dolu veya küfürlü bir şeyle yanıt verirse, çalışanlara yanıtları yeniden yazmak yerine, muhtemelen Google’ın daha önce önizlemesini yaptığı kullanıcı arayüzüne atıfta bulunarak “başparmak aşağı”ya oy vermeleri söyleniyor. E-postaya göre, Bilgi ve Enformasyon organizasyonundan “en iyi 10” katılımcı da geri bildirimlerini doğrudan Raghavan ile paylaşma şansına sahip olacak.

Raghavan şunları söyledi: “Bu heyecan verici bir teknoloji ancak henüz ilk günlerinde. Bunu doğru yapmak için büyük bir sorumluluk hissediyoruz ve sizlerin dogfood’a katılımınız modelin eğitimini hızlandırmaya ve yük kapasitesini test etmeye yardımcı olacaktır (Bard’ı denemenin aslında oldukça eğlenceli olduğundan bahsetmiyorum bile!).”

Geçtiğimiz hafta birçok kişi Microsoft’un Bing yapay zekasının belli bir noktadan sonra raydan çıkma eğiliminde olduğunu fark etti. Bu aynı zamanda Bard’ın duyurusundan sonra oluşan olumsuz havanın ardından geldi. Google’ın duyurusu büyük ölçüde yetersiz bulundu ve Google çalışanlarının lansmanı “beceriksizce” ve “aceleye getirilmiş” olarak nitelendirdiği ve CEO Sundar Pichai ile Google yönetimini doğrudan eleştirdiği öne sürüldü. Bard’ın ilk önizlemelerindeki bir hata da Alphabet’in hisselerinde büyük bir düşüşe neden oldu.

İlginizi çekebilecek konular

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Güncel