IOS 14 güncellemeleri

Bu yazımızda IOS 14 güncellemelerini listeleyeceğiz. Apple sıklıkla IOS 14 beta ve public sürüm güncellemeleri yayınlamakta. Bizler de bunları haberleştirmekteyiz. Bu yazıda zaman çizgisi şeklinde tüm IOS 14 güncellemelerini bir arada görebileceksiniz.

IOS nedir?

iOS Apple’ın iPhone, iPod ve iPad cihazları için geliştirdiği işletim sistemidir. (Artık iPad’ler için iPadOS yayınlanıyor.) İlk kez 2007 yılında iPhone OS ismiyle yayınlanan işletim sistemi, 2010 yılından bu yana iOS olarak isimlendirilmektedir.

İOS, Apple tarafından neredeyse her ay güncelleme almaktadır. Bu güncellemeler 2 şekilde olur:

1- Beta IOS güncellemeleri: Bu iOS güncelleme şekli sadece Apple developer hesabı olanlar için kullanılabilir. Beta iOS sürümü kullananlar, diğer kullanıcılardan çok daha önce iOS’un yeni sürümünü denemiş olurlar. Beta sürümü iOS kullanmak kendi içinde bazı riskler taşır. Bunların başında ise telefon kilitlenmeleri, donmalar gibi sorunlar gelmektedir.

2- Public (Halka açık/genel) IOS güncellemeleri: Beta sürümü IOS kullanıcılarından gelen geri dönüşlerin, Apple tarafından değerlendirilmesi ve hataların giderilmesi ile Public IOS sürümleri yayınlanır. Public IOS sürümünü standart bir iPhone kullanıcısı yükleyebilir. Ancak IOS güncellemelerinin yayınlanması dünyanın her yerinde aynı saatte olmayabilir. Bazı ülkeler güncellemeyi birkaç saat sonradan alabilmektedirler.

IOS 14 hakkında bilgiler

IOS 14 ilk kez Apple tarafından 22 Haziran 2020 tarihinde tanıtıldı. IOS 14 beta sürümü 9 Temmuzda, public sürümü ise 16 Eylül 2020 tarihinde kullanıma açıldı. Yazıyı yazdığımız 7 Ocak 2021 tarihinde ise iOS 14.3 Public sürümü halen kullanılmaktadır.

IOS 14 hangi cihazlara yüklenebiliyor?

IOS 14 iPhone 6S ve sonrasındaki iPhone cihazlarını ve 7. nesil iPod cihazını desteklemektedir. IOS 14 yüklenebilecek tüm cihazların bir listesi için şu yazımıza göz atabilirsiniz:

  • IOS 14 destekleyen iPhone modelleri

IOS 14 Güncellemeleri

Aşağıdaki listeden istediğiniz iOS incelemesini seçip, ayrıntıları görüntüleyebilirsiniz.

[wp_timeline_design id=”5″]

Hayal Gücünüzü Besleyin: Benzer Konulardaki Bağlantıları İnceleyin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir