iOS 14.2 GM Sürüm Yayınlandı – İşte Yenilikler

iOS 14.2 GM, uzun süre devam eden beta sürecinden sonra yayınlandı. Tam da beklediğimiz gibi oldu ve 5 beta sürümünden sonra yeni serinin güncellemesi sunulmuş oldu. Tamamlanmış final sürümünden hemen önceki sürüm olarak gösterebileceğimiz GM sonrası, herkese açık iOS 14.2 güncellemesi çok yakın. Bu sürümü son versiyon olarak düşünebilirsiniz.

iOS 14.2 GM yayınlandıktan sonra tüm yeni özellikleri ve düzeltilen hataları da görme şansımız oldu çünkü GM sürümlerinde de detaylı sürüm notları paylaşılıyor. Peki yenilikler neler ve düzenlenen hatalar hangileri?

iOS 14.2 GM ile Düzeltilen Sorunlar ve Yeni Gelen Özellikler

Gelen yenilikleri maddeler şeklinde anlatmaya çalışacağız. Çünkü yeni sürümde önem verilecek değişiklikler var.

 

Shazam Değişikliği: Kontrol merkezine taşınan Shazam artık Siri aracılığıyla da kullanılabiliyor ve şarkılar için bildirim gösterme dönemi devreye giriyor. Şarkıları çok daha rahat bulabileceğiniz gibi bulduğunuz şarkılar Apple Music listelerinde varsa direkt olarak Apple Music servislerine yönlendiriliyorsunuz.

 

İnsanları Algılama Özelliği: Büyüteç uygulamasıyla çalışan yeni bir yazılım geliştirildi. Görme engelli olan kullanıcılar için geliştirilen yazılım, iPhone akıllı telefonlarını kullanarak kişilerin önünde ne var anlamasını sağlıyor. Görme engelli kullanıcılara ses, görüntü ve kabartma sistemiyle bilgi verilecek. Uygulama sadece iPhone 12 Pro Max, iPhone 12 Pro, 11 inç iPad Pro, 4.nesil iPad Pro modellerinde çalışacak.

iOS Güncelleme Bildirimi Kaldırıldı: Yeni bir güncelleme geldiği zaman ekranınızda beliren ve kullanıcıları rahatsız eden iOS güncellemesi var bildirimi de kaldırılıyor.

 

Yeni Emojiler: Beta sürecinde gördüğümüz tüm yeni emojiler sisteme dahil edilmiş durumda. Kara kedi, kutup ayısı, sinek, biber, tüy ve daha fazla emoji sisteme dahil edilmiş oldu.

 

Intercom Özelliği Geldi: Bu özellik sayesinde HomePod, HomePod mini cihazlarla direkt olarak bağlantı kurulabilecek. Telefonunuzdan Siri’ye “Hey Siri Intercom” cümlesini kullandığınız zaman direkt olarak diğer cihazları da aktif edebileceksiniz.

 

Yeni Duvar Kağıtları: Karanlık mod ve normal temalar için seçebileceğiniz toplamda 16 adet yeni duvar kağıdı kullanıma girmiş durumda. Hangisini seçerseniz seçin güzel bir manzara ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

AirPods Şarj Süresi Kısaltıldı: AirPods için şarj süresi düzenlemesi yapıldı ki bu da kulaklıkların bataryalarının daha geç eskimesini sağlayacak.

 

Apple Card Yeniliği: Artık Apple Card kullanıcıları için 1 yıllık süreç içerisinde ne kadar harcama yapıldığını görmek mümkün olacak. Sadece aylık ya da haftalık olarak tutulan kayıtlara ek gelmiş olacak.

iOS 14.2 GM ile gelen ana yenilikler bunlar. Dilerseniz bir diğer küçük yeniliklere ve düzeltilen sorunlara geçelim. Bakalım Apple daha ne gibi şeyler üzerinde değişiklik yapmış.

Diğer Tüm Yenilikler

 • Apple Watch uygulamasının simgesi değişti.
 • Kulağa zararlı olan seslerin bulunduğu ortamlarda ekranda bildirim gösterilecek.
 • Maruz kalma bildirimi verileri sağlık merkezleriyle paylaşılabilecek.
 • HomePod tamamen Dolby Atmos uyumunda çalışacak.

 

Giderilen Tüm Sorunlar ve Düzeltilen Hatalar

 • Hava durumu yanlış gösterilmesi sorunu giderildi.
 • Netflix uygulamasında yaşanan ekran kararma sorunu gitti.
 • Kamera uygulamasını açmak istediğiniz zaman, ekranın kararması ve bir süre öyle kalması sorununa neden olan hata giderildi.
 • Apple cihazlarında yer alan kablosuz şarj sorunu ortadan kaldırıldı.
 • Apple Watch ve iPhone arasında bağlantı kopmasına neden olan sorunlar giderildi.
 • iPhone iCloud yedeklemesi sırasında maruz kalma bildirimlerini kapatan bir sorun giderildi.
 • CarPlay müzik algılama sorunları ortadan kaldırıldı.
 • Apple Watch uygulamasının kendi kendine kapanmasına neden olan sorun giderildi.
 • Sesli kayıtların gelen aramalar sırasında kesilmesine neden olan sorun giderildi.
 • Fotoğraflar uygulamasında yer alan sorunlar giderildi.
 • Uygulamaların ana ekranda çalışmamasına neden olan bir sorun giderildi.
 • Kilit ekranında şifre algılanmamasına neden olan sorun giderildi.

iOS 14.2 GM ile giderilen sorunlar da bu şekilde. Herkes için gelen son sürüm yayınlandığı zaman yine bilgi vereceğiz.

Keşfetmeye Devam Edin: İlgili Bağlantıları Kullanın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir