iPhone yazılım sorunları ve çözüm yolları rehberi

iPhone kullanıcılarının karşılaştığı sorunların arasında yazılımsal sorunlar önemli bir yer kaplar. iOS güncellemelerinden sonra sıklıkla yazılımsal sorunlarla karşılaşırız. Bu sorunların nedeni iOS sürümündeki bir problem olabileceği gibi, iPhone’un kapanması veya açılması sırasında meydana gelen bir hata da olabilir. Bazı durumlarda yüklediğimiz uygulamalar da iPhone’un yazılım hatası vermesine neden olabilir.

AppleUzmani.net sitemizde sıklıkla yazılımsal sorunlara ve çözüm yollarına yer veriyoruz. Bu çözümlerin sayfa aralarında kalmasını engellemek ve ulaşımının daha kolay olmasını sağlamak için iPhone yazılım sorunu sayfası hazırladık.

[Konumuzu 2022 yılı için güncelledik. Güncel sorunlar konuya eklenerek, güncel olmayan sorunlar ve çözümler konudan çıkarıldı.]

iPhone yazılım sorunlarına olası çözümler

iPhone yazılım sorun gidermede en çok kullanılan çözüm yollarını aşağıda sıraladık. Konu içerisinde bunlara atıf yapacağız.

Çözüm 1: iPhone’unuzu kapatıp açın.

Çözüm 2: iPhone’unuza hard reset yapın. Hard reset yapmayı öğrenmek için tıklayın.

Çözüm 3: iPhone’unuzu güncelleyin. iOS sürümünüzün güncel olup olmadığını anlamak  için, iPhone’unuzdan Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu takip ediniz. Güncelleme yaparken, iTunes programı ile pc üzerinden güncelleme yapmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü OTA (kablosuz) güncellemelerinde sıklıkla sorun çıkıyor.

Çözüm 4: iPhone restore edebilirsiniz. Restore etme işlemi ile isterseniz aynı iOS sürümünüzü yükleyebilirsiniz. İsterseniz de imzası açık, daha eski bir iOS sürümünü yükleyebilirsiniz. Bu işlemleri nasıl yapacağınızı öğrenmek için tıklayın.

iPhone çok yavaşladı. Nasıl hızlandırabilirim?

iOS’un android sistemlere göre en büyük avantajı, donanıma tam uyum sağlamasıdır. Çünkü sadece Apple ürünleri için geliştiriliyor. Ancak, az da olsa iPhone yavaşlama sorunlarına da rastlayabiliyoruz. Aşağıdaki yazılarda iPhone hızlandırma yöntemlerinden bahsettik:

iPhone’unuzu hızlandırmanın 7 harika yolu

Yavaşlık Sorunları için Çözümler

iOS 15 hataları

iOS 15 şu an en güncel işletim sistemidir. iOS 15 hataları dediğimizde aslında yazılımsal sorunlarla aynı şeyi kastederiz.

Bu sorunların çözmek için bu yazımızda paylaştığımız çözüm yollarını deneyiniz.

TouchID çalışmama sorunu

iPhone 7 öncesinde home butonu donanım olarak bulunuyordu. Bozulma ihtimali her zaman daha yüksekti. iPhone 7 ile birlikte artık ekran üzerinde bir fonksiyon olarak var. Bununla birlikte yazılımsal arızalar da daha çok olmaya başladı.

Eğer Touch ID aniden çalışmayı durduruyorsa, parmağınızı tekrar tanımlatmayı deneyin. Bu işlemi yapmadan önce, ellerinizin yağlı-kremli vs. olmamasına ve Touch ID sensörünün kirli olmamasına dikkat etmelisiniz.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

iPhone şebeke çekmeme sorunları

Sık karşılaştığımız iPhone sorunlarından birisi de bu. Çoğu zaman zayıf gelen şebeke sinyali ile ortaya çıkan bu sorunun nasıl çözüleceğini aşağıdaki konuda anlattık:

iPhone şebeke sorunları

iPhone internet sorunları

iPhone ile kablosuz internete (WiFi) bağlanma sorunu yaşıyorsanız veya internet bağlantınız aşırı yavaşladıysa aşağıdaki çözüm yöntemi işinize yarayabilir:

Wi-Fi bağlanma – bağlanamama veya yavaşlama problemi 

iPhone 7 kullanıyorsanız ek olarak şu yazı işinize yarayabilir:

iPhone 7 WiFİ sorunu nasıl çözülür?

iPhone hücresel veri kullanımınız çok fazlaysa ve azaltmak istiyorsanız, şu yazımızı okuyabilirsiniz:

Hücresel Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır ? ( Çözümü )

Son olarak da şu yazımızda anlatılanları mutlaka deneyin:

 

iPhone güncelleme sorunları

iPhone kullanıcıları az da olsa güncelleyememe sorunu yaşıyorlar. Güncelleme ilerleme durabiliyor. Bu sorunu yaşıyorsanız aşağıdaki yazımızı okuyunuz.

iPhone güncelleme sorunları

Apple Kimliğimi/Apple Şifremi Unuttum, Ne Yapacağım?

“Apple kimliğini unuttum”, “Apple şifremi unuttum” gibi sorular Facebook sayfamız üzerinden sıkça sorulan sorular arasındaydı. Bu sebeple bugün böyle bir yazıyı kaleme alalım dedik. Şimdi verilerinizi kaybetmemek şartı ile gelin Apple Kimliğinizi/parolanızı nasıl kurtaracaksınız incediğimiz rehber için tıklayın.

iPhone’da Hafıza Nasıl Temizlenir ? Yetersiz Alan Sorunu

Zaman geçtikte yüklü olan uygulamalarınızın şişmesiyle birlikte kapladıkları alanda giderek artıyor. Bunun çözümü olarak uygulamaları tek tek silip daha sonra da tek tek geri yüklemek gerek ancak bu hiçte iyi bir çözüm değil. Bunun yerine neler yapabileceğinizi anlattığımız yazımız için tıklayın.

iPhone’dan silinen fotoğraflar nasıl geri getirilir?

iPhone/iPad/iTouch kısacası iOS kullananan tüm cihazların silinmiş dosyalarını kurtarmanız gerekebilir.  Cihazın ana kartında bir sorun olmadığı sürece veri kaybı önlenebilir. Bu sorunun nasıl çözülebileceğine dair yazımız için tıklayın.

 • iPhone Kullanım Rehberi

iPhone’dan PC Bilgisayara Fotoğraf Atma Nasıl Yapılır?

Kullandığınız akıllı telefon bir iPhone dahi olsa, fotoğraflarınızı yedeklemek her zaman için akıllıca bir davranış olacaktır. Mac bilgisayarların aksine, iPhone’dan Windows yüklü bir bilgisayara fotoğraf atmak biraz daha zordur. Bu işlemleri nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız tıklayın.

iPhone nasıl temiz tutma yöntemleri

Büyük masraflarla aldığınız iPhone’u yenilemek için satmanız gerekebilir. Bunun için de cihazınızı temiz durumda tutmak ve iyi olmasını sağlamak çok önemli. Bu yazımızda iPhone’u temiz durumda tutma yöntemlerinden bahsettik. Okumak için tıklayın.

iPhone ekranı donuyor. Ne yapılabilir?

iPhone ya da iPad her ne kadar çok fazla sorun çıkartmayan gelişmiş cihazlar olsa da, bazen ekran donması gibi can sıkıcı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak emin olun çoğu zaman iPhone ekran donmasını düzeltmek oldukça kolaydır. iPhone ya da iPad ekran donması sorununu çözmenize yardımcı olacak basit yöntemleri listelediğimiz yazı için tıklayın.

iPhone’dan iPhone’a Rehber Aktarma Nasıl Yapılır?

Yeni bir iPhone aldınız ve heyecanlısınız! Şimdi eski iPhone rehberini yeni iPhone’a aktarmak istiyorsunuz. iPhone’dan iPhone’a rehber aktarma işlemi nasıl yapılıyor. Hazırladığımız rehber için tıklayın.

 

Siri Türkçe Dil Problemi ve Çözümü

Eskisi kadar olmasa da bazı kullanıcılar Siri Türkçe problemi yaşayabiliyorlar. Çözümü için tıklayın.

App Store sorunu

Nadir de olsa karşılaştığımız App Store arama sorunun çözümü için hazırladığımız rehber için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

App Store araması sorunu çözümü

App Store bağlanamama ile de sorun yaşanabilmekte. Bununla ilgili rehberimizi okuyabilirsiniz:

App Store açılmıyor sorunu

“http-win.cpp:158 Peer cetificate cannot be authenticated” hatası

Cydia Impactor kullanıcılarının karşılaştığı bu sorunun çözümü çok kolay. Bu sorunun nasıl çözüleceğinizi anlattığımız konumuz için tıklayın.

iPhone yazılımsal sorunlar sayfamız sürekli güncellenecektir. Bu sayfada bulunmasını istediğiniz sorun ve çözüm için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

iPhone kendi kendine kapanıp, açılıyor. Sorun nedir?

iPhone’unuz kendi kendine kapanıp açılıyorsa sorunlar çok çeşitli olabilir. Bu sorunun 1. sebebi yazılımsaldır. Yaptığınız bir güncellemede meydana gelen bir hata, çalışmayan bir dosya buna neden oluyor olabilir. Bu sorunun çözüm aşamaları şu şekilde denenmelidir:

1- Kapatıp açın.

2- Hard reset yapın.

3- Güncelleme varsa bunu yapın.

4- iTunes üzerinden restore edin.

Bu sorunun nedeni donanımsal da olabilir. Donanımsal sorunlar cihazın içindeki elektronik bileşenlerin bazılarının bozulması sonucu da olabilir. Sorunun nerede olduğunu anlamanın yolu ise teknik servise götürmekten geçer.

23 Aralık 2021 tarihinde bu yazıyı güncelledik. Bu güncelleme sonrasında aşağıdaki iPhone sorunları ve çözüm yolları konuya eklenmiştir.

 • iPhone 13 açılmıyor sorunu ve çözüm yolları
 • iPhone 13 Ekran Titreme Sorunu Nasıl Çözülür?
 • iPhone 13 Kablosuz ağ sorunları ve çözüm yolları
 • iOS 15: Telefon uygulaması çalışmıyor sorunu nasıl çözülür?
 • iPhone konum hatası nasıl düzeltilir?
 • iPhone şebeke sorunları ve çözüm yolları
 • iPhone sürekli yeniden başlıyor sorunu
 • iPhone 11 kablosuz bağlantı (Wi-fi ) kopma sorunu nasıl çözülür?
 • iPhone 11 pili çok çabuk bitiyor sorunu ve çözüm yolları
 • iPhone 11 açılmıyor sorunu nasıl çözülür?
 • iPhone 11 – Bluetooth cihazla eşleşmiyor
 • iPhone 12 Mini internete çok yavaş bağlanıyor sorunu
 • iPhone 11 Isınma Sorunu ve Çözümü

İlginizi çekebilecek konular

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir