iPhone 12 Ters Şarj Özelliği Ortaya Çıktı

iPhone 12 ters şarj özelliği, tanıtım sırasında duyurulmamış olan bir özellik. Markanın yeni akıllı telefonlarında şarj konusunda önemli değişiklikler getirildi ama bunlar içerisinde tersine şarj özelliği yoktu.

MagSafe sistemi, yeni kablosuz şarj aksesuarları derken kablosuz şarj konusunda nesil atlayan iPhone 12 akıllı telefonlarında, şimdi de ters şarj konusu gündemde.

iPhone 12 Ters Şarj Özelliği Yakın Zamanda Duyurulabilir

Yeni paylaşılan FCC belgelerine göre telefonların arka kısmında tersine şarj özelliği var. Fakat bu özellik aktif edilmiş durumda değil. Özellik aktif edilmemiş durumda ama bunun yeni AirPods ve AirTag tanıtımı sonrasında aktif edileceği ve sistemin açıklanacağı söyleniyor.

FCC belgelerinde iddiayı doğrulayacak olan bir de açıklama olduğunu ekleyelim. Belgelerde yer alan açıklama; “2020 iPhone modelleri,,, aksesuarları şarj etmek için 360 kHz WPT şarj fonksiyonunu destekler” şeklinde bir ifade var. Özelliğe sahip olan akıllı telefonlar ise şöyle gözüküyor;

  • iPhone 12 Pro Max
  • iPhone 12 Pro
  • iPhone 12
  • iPhone 12 Mini.

Listelemede kod adlarıyla beraber tüm iPhone 12 serisinin ters şarjı destekleyeceği bilgisi var. iPhone 12 ters şarj özelliğinin sınırlarının ne olacağını ise bilemiyoruz. Sınırlar değişebilir. Ters şarjda 5W-10W değerleri görüyoruz ama Apple bu konuda biraz daha iyi bir değer sunabilir.

 

Bunun yanında bir başka iddia ise ters şarj konusunun sadece Apple ile sınırlı olacağı. Yani şöyle bir durum olacak ki sadece Apple’ın kablosuz şarj destekleyen aksesuarları iPhone’un bu özelliğini kullanabilecek. Yeni AirPods, Apple Watch, AirTag adı verilen yeni ürün gibi Apple’ın ekosisteminde olan cihazlara destek sunulacak.

Kablosuz şarj destekli diğer iPhone akıllı telefonlarında bu özelliğin desteklenip desteklenmeyeceği ise net değil. Eğer kablosuz şarj destekli diğer iPhone telefonlarında da bu özellik devreye girecek olursa, o zaman Apple kendi ekosistemine özel bir şarj teknolojisini sunmuş olacak. Bakalım ne zaman böyle bir sistem için açıklama gelecek ve destekleyen cihazlar hangileri olacak.

İlginizi çekebilecek konular

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir