MacOS için 32 Bit Uygulama Desteği Son Buluyor! Apple Uyarılara Başladı

MacOS 10.13.4 güncellemesinden sonra Apple’ın Mac işletim sistemi için önemli değişiklikler yapacağı iddia edilmişti. Bu değişiklik konusunda ise beklenen büyük adım atıldı. MacOS 10.13.4 kullanıcıları Apple’ın uyarılarını almaya başladı. Hemen belirtelim, uyarılar 32 bit uygulamalar için gelmeye başladı. Sözü uzatmadan konun tüm ayrıntılarına geçelim.

MacOS 32 Bit Uygulamaları Çalıştırmayacak

32 bit uygulamalara destek konusunda, Apple’ın birkaç senedir hazırlıklar yaptığı biliniyor. Markanın son olarak iOS 11 işletim sisteminde radikal bir karar imza attığını gördük. iOS 11 işletim sistemiyle beraber 32 bit uygulamalara destek tamamen kesildi. Mevcut uygulamaların geliştiricileri ise bu konuda uyarılmıştı. Bu konuda geçen sene Apple bir uyarı da yapmıştı. Dünya çapında düzenlenen geliştirici konferanslarında Apple, MacOS işletim sistemi için de 32 bit uygulama desteğini kaldırma planlarının olduğunu belirtmişti.

Şimdi ise bu planların uygulanmaya başladığını görüyoruz. Marka o dönem MacOS High Sierra işletim sistemi sürümünün 32 bit uygulamalar için son sürüm olacağını belirtmişti. Tüm bu gelişmelerin ardından MacOS 10.13.4 kullanıcıları için uyarılar gelmeye başladı. Sisteminizde bir 32 bit uygulama açtığınız zaman, Apple’ın uyarısıyla karşı karşıya kalıyorsunuz.

 

Yine uygulamayı açabileceksiniz ancak Apple, bu uygulamaların performans sorunlarına neden olabileceği konusunda kullanıcıları uyarıyor. Şimdilik uyarıyı “Tamam” butonuna basarak geçebiliyorsunuz. Ancak henüz kesin olarak açıklanmayan bir süre sonra, 32 bit uygulamalara girmek mümkün olmayacak.

Apple’ın bunun için bir sonraki MacOS güncellemesini beklediği belirtiliyor. Güncelleme yayınlandıktan sonra 32 bit desteği tamamen son bulmuş olacak. Apple’ın uyarısının görselini yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca burada bir noktaya da dikkat çekelim. Kullanıcılar, uyarıda yer alan “daha fazla” butonunu tıkladıkları zaman, neden böyle bir karar alındığını açıklayan şöyle bir metin görüyorsunuz;

“Tüm modern Mac’ler güçlü 64-bit işlemcileri içerir ve MacOS, önemli ölçüde daha fazla belleğe erişebilen ve daha hızlı sistem performansı sağlayan gelişmiş 64-bit uygulamaları çalıştırır. Günümüzün Mac deneyimini (Metal grafik hızlandırma gibi) tanımlayan teknolojiler, yalnızca 64 bit uygulamalarla çalışır. Satın aldığınız uygulamaların, çalıştırdığınız Mac kadar gelişmiş olduğundan emin olmak için, gelecekteki tüm Mac yazılımlarının sonunda 64 bit olması gerekir.”

Apple’ın bir sonraki güncellemesine kadar atacağı adımları zamanla göreceğiz. Resmi bilgilendirme sayfasını da buradan görebilirsiniz.

Daha Fazlasını Keşfedin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir