Apple TV Wi-Fi’ye Bağlanmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Apple TV, gerek arayüzü gerekse de sunmuş olduğu içerik hizmetleri ile çok tercih edilen bir ürün. Sunduğu ayrıcalıklar ve tvOS artıları bir yana, Apple TV serisinin en güzel yanlarından birisi de kolay bir kullanım sunuyor olması. Anlaşılır menüler, kolay bağlantılar tek kumanda üzerinden tüm kontrollerin sunulması gibi artılar var. Fakat tüm avantajlarına ve kolay kullanımına karşı zaman zaman kullanıcılar sorunlarla da karşılaşmıyor değil. Bu konuda en sık aldığımız mesaj Apple TV Wi-Fi’ye bağlanmıyor hatası.

Normal şartlarda çok basit bir yöntemle Wi-Fi bağlantısını gerçekleştirebiliyorsunuz. Fakat bazen her şeyi doğru yapsanız bile ağa bağlantı kurulamıyor. Bu durumla karşılaşanlar için detayları anlatmaya karar verdik. Neler yapabileceğimize bakalım.

Apple TV Wi-Fi’ye Bağlanmıyor Sorunu ve Çözümler

Dilerseniz önce, daha önce Apple TV kullanmamış olan kullanıcılarımız için Wi-Fi bağlantısının nasıl yapıldığını anlatalım. Tamam kolay işlemler dedik ama bu kısımda yanlış bir menüye giriyorsanız ya da yanlış adımları yapıyorsanız da yine bağlantı kuramazsınız.

Apple TV 4K veya Apple TV HD için

 

 • Menüden “Ayarlar” kısmına girin.
 • Buradan “Ağ” Bölümüne geçin.

 

 • Bağlanmak istediğiniz Wi-Fi ağınızı seçin. Sonrasında şifrenizi girin. Adımları izleyerek bağlantınızı kurun.

 

2.ve 3.nesil Apple TV için

 • “Ayarlar” kısmına girin.
 • “Genel” sekmesini seçin.
 • “Ağ” bölümüne giriş yapın.
 • İstediğiniz ağı seçip, şifrenizi girip bağlanın.

Apple TV’yi Wi-Fi’ye bağlama adımları bunlar. Bu basit adımları yerine getirdikten sonra  bağlantı kuramıyorsanız o zaman, yapacağınız kontrollere geçelim.

Modem Çok Uzak Olabilir

En çok göz ardı edilen konu modemin konumu. Hangi servis sağlayıcısından internet hizmeti alırsanız alın, çok iyi modemler verilmiyor. Bir de şöyle bir şey var ki modem genelde evin girişine takılıp bırakılıyor.

Böyle bir durumda, modemin Apple TV’nin bulunduğu odaya uzak olması sağlam bir Wi-Fi bağlantısı gerçekleştirmenize engel oluyor. Ya bağlantıyı kuramıyorsanız ya da sürekli bağlantı kopuyor. Bu sorunu çözmek için sinyal arttırıcı kullanabilirsiniz. İkinci seçenek modemin konumunu değiştirmek ve cihaza biraz daha yakın bir hale getirmek.

 

Modemin ve Apple TV’nin Yeniden Başlatılması

Bazen sadece cihazları yeniden başlatmanız sorununuzu çözebilir. Apple TV  Wi-Fi’ye bağlanmıyor ve modemin konumunu değiştirmek bile bu durumu değiştirmediyse, o zaman iki cihazı da yeniden başlatın. Bakın kapatın açın demiyorum. 🙂 Yeniden başlatın.

Apple TV 4K ve Apple TV HD için:

 • Önce “Ayarlar” kısmına giriş yapın.
 • “Sistem” bölümüne geçin ve “Yeniden Başlat” seçeneğine basın.
 • Cihazın yeniden başlatılmasını bekleyin.

2.nesil ya da 3.nesil Apple TV için

 • “Ayarlar” yoluna gidin.
 • “Genel” alanına geçin.
 • “Yeniden Başlat” sekmesine tıklayın ve cihazın yeniden başlatılmasını bekleyin.

Modemi Yeniden Başlatma

Modeminizi yeniden başlatmak için ise önce modemin tüm fişlerini çekin. Bir 10 saniye kadar bekledikten sonra, modemin bağlantılarını yeniden yapın.

Tüm bu işlemleri yaptık ama hala Apple TV Wi-Fi’ye bağlanmıyor ve bir türlü bağlantı oluşmuyor. Bu durumda son olarak yazılım güncellemelerini kontrol etmek gerekiyor. Apple TV için yeni bir güncelleme gelmiş ve sorunun çözülmesi için bunun yüklenmesi gerekiyor olabilir.

 

Apple TV Cihazını Güncelleme

Bir Ethernet kablosu kullanarak cihazınızı doğrudan internete bağlayın. Güncellemeleri kontrol etmek için internet bağlantısı şart. Sonrasında yazılım güncellemesi var mı yok mu bunu kontrol edin.

Apple TV 4K ve Apple TV HD Cihazları için

 

 • “Ayarlar” bölümünü açıyoruz.
 • “Sistem” kısmına geçiyoruz ve buradan da “Yazılım Güncellemeleri” bölümüne geçip yeni güncelleme var mı yok mu kontrol ediyoruz.

Apple TV (2.veya 3.nesil)

 • “Ayarlar” alanına giriş yapın.
 • “Genel” sekmesine gelin.
 • “Yazılım Güncelle” bölümüne tıklayın ve yazılımların güncellenmesini bekleyin.

Yine de Apple TV Wi-Fi’ye Bağlanmıyor Sorunu Devam Ediyor

Bu durumda farklı kontroller yapmanız lazım. Modeminize farklı bir cihaz bağlayın ve internete girip girmediğini kontrol edin. Bağlantı var gözüküyor olsa bile internet servisi olmayabilir.

İnternet servisi varsa, cihazınız ile modem arasında parazit yapacak ve sinyali bozacak herhangi bir engel ya da cihaz var mı bakın.

Eğer yine de sorun yaşanıyorsa ve internetinizde de bir sorun yoksa, o zaman yetkili Apple servislerinden destek almak gerekebilir.

İlginizi çekebilecek konular

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir