iPhone Ekranım Kırıldı, Ne yapmalıyım?

iPhone ekran değişimi hakkında bir rehber hazırlama gereği duyduk. Hepimizin başına gelebilecek bir kaza ve sonucunun telefonun fiyatına eş bir büyüklükte sıkıntı yaratacağı durum; iPhone ekranının kırılması. Apple, müşteri memnuniyetine önem veren bir firma ve bu tutumu ile dünyanın en saygın firmaları arasında yer alıyor.

Şimdi düşünün ki iPhone 13 Pro’nuzu yere düşürdünüz ve ekran kırıldı. Bu durumda yapacağınız şey şüphesiz yetkili bir servisin yolunu tutmak olacaktır. Ancak telefonun ekranının kırılması garanti kapsamında değildir ve size yetkili servis ekranınızın durumuna göre 3500 TL’ye varan rakamlarda bir fatura çıkartacaktır. Bu ücreti ödemeniz halinde sadece kırık/bozuk ekranınız değiştirilecektir. iPhone’unuzun ekranının kırılması durumunda nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda size yardımcı olmak istiyoruz.


Son güncelleme: 15/04/2022

Ekran değişimi ile ilgili gelen sorular üzerine birkaç güncel madde ekleme gereği duyduk:

  1. Ekranı kırık olan cihazın, başka bir yerde sorunu olsa dahi, öncelikle ücretli ekran değişimi yaptırmanız istenir. Bunun başlıca sebebi, cihazı açarken kırık veya çatlak ekranların tamamen kullanılamaz hale gelmesidir.
  2. Ekranın çatlak olması, ön cam kırık vs.. gibi yorumlar alıyoruz. Apple için bunların hepsi aynıdır. Ekran kırık muamelesi görür.
  3. Ekranda çizik olması garantiyi bozmaz. Çok derin çizikler bozar.
  4. iPhone telefonlarının ekranlarını yetkili servislerde değiştirmek, garantinin bozulmaması için çok önemli. Ancak sürekli gelen zamlarla birlikte bu işlem artık çok pahalı. Telefonunuzun garantisinin bitmesine az bir süre kaldıysa, telefonun garantisinin bozulmasını göze alarak özel servislerde de ekran değişimi yaptırabilirsiniz.
  5. Özel servislerde cihaz 1 kez açılsa dahi, ücretli veya ücretsiz Apple yetkili servislerinden hizmet alamazsınız. Bakınız: Yetkisiz müdahale
  6. Apple özel servislerinde orijinal ekran kullanan firma sayısı çok çok azdır. Çünkü Apple sadece yetkili servislere yedek parça sağlar. Bu yüzden özel servisler; ekran orijinal derse bunu sorgulayın. Orijinal olmayıp, çok kaliteli olan ekranlar da var. Ama kalitesiz ekran kullanılırsa, dokunmatik ekran hassas olmaz. Geç algılama gibi sorunlar ortaya çıkar.

Apple ürününüzün (iPhone, iPad vb..) ekranı kırıldığında, garantiniz de varsa, aşağıdaki fiyatlardan (Yalnızca ekran onarımı) ekran değişimi yaptırabilirsiniz.

  1. Ekran değişimi: Apple’ın ekran değişim fiyatları aşağıdaki gibidir. Bu fiyatlar 15/04/2022 tarihinde Apple’ın resmi sitesinden alınmıştır. Her an değişebilir.
iPhone 13 Ekran onarımı (garanti kapsamı dışında)
iPhone 13 Pro Max 4.949 TL
iPhone 13 Pro 4.349 TL
iPhone 13 4.349 TL
iPhone 13 mini 3.649 TL
iPhone 12 Ekran onarımı (garanti kapsamı dışında)
iPhone 12 Pro Max 4.949 TL
iPhone 12 Pro 4.349 TL
iPhone 12 4.349 TL
iPhone 12 mini 3.649 TL
iPhone 11 Ekran onarımı (garanti kapsamı dışında)
iPhone 11 Pro Max 4.949 TL
iPhone 11 Pro 4.349 TL
iPhone 11 2.449 TL
iPhone X Ekran onarımı (garanti kapsamı dışında)
iPhone XS Max 4.949 TL
iPhone XS 4.349 TL
iPhone X 4.349 TL
iPhone XR 2.449 TL
iPhone 8 Ekran onarımı (garanti kapsamı dışında)
iPhone 8 Plus 1.829 TL
iPhone 8 1.529 TL
iPhone 7 Ekran onarımı (garanti kapsamı dışında)
iPhone 7 Plus 1.829 TL
iPhone 7 1.529 TL

Kaynak: https://support.apple.com/tr-tr/iphone/repair/service/screen-replacement

Apple Zorlu Center ve Akasya Avm Center’da bulunan Reatil Store’lar yukarıdaki tarifeye uyarken, diğer Apple servisleri 50- 150 lira daha fazla ücret talep edebiliyor. Bu yüzden İstanbul veya yakınında ikamet edenler için, bu merkezleri tavsiye ediyoruz. (Bakınız: Apple randevu alma yolları) Garanti süreniz bittikten sonra da Diğer hasar ücreti geçerli oluyor. Eğer ekrandaki sorun kullanıcıdan kaynaklanmıyorsa, herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

Not: Garantinizin bitmesi sizin için önemli değilse veya az bir süre kaldıysa, özel servislerde bu fiyatların çok altında tamirat yaptırabilirsiniz.

2. Cihaz değişimi: Apple Store’lar cihaz değişimi için Diğer Hasar rakamına yakın fiyatlar istiyor. Eğer sorun kullanıcıdan kaynaklanmıyorsa, herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

Ekran değişimi hizmeti yetkili servislere göre daha kısa sürede ve daha ucuza sağlanıyor.  Kasada da sorun varsa cihaz değişimi de gerekebiliyor. Sonuçta ekranınız kırılırken cihazınızın sadece ekranını darbe alması gibi bir durum söz konusu değil. iPhone’nun kasa kısmında da darbe alabilir ve ekran değişimi yapıldığında bu tip alınan darbe sonucu çökmeler/atmalar duracaktır. Bu sebeple cihaz değişimi pahalı modeller için en mantıklı seçenek gibi duruyor.

Bu konuda hazırladığımız rehber için bakınız: iPhone cihaz değişimi

Ayrıca bakınız: iPhone ekran sorunları nasıl çözülür?

Ek olarak: Cihazınızı Apple Teknik Servis’e götürmeden önce muhakkak yedekleyin.

Şu konular da ilginizi çekebilir:

 

Özel İçerikler Burada: Diğer Yazıları Kaçırmayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Güncel