iPhone 12 için TBMM’ye Başvuru Yapıldı – Yeni Şartlar mı Geliyor?

iPhone 12 tanıtıldığında en az telefonların özellikleri kadar konuştuğumuz bir şey daha vardı ki o da telefonların kutu içeriği. Yeni akıllı telefonların kutu içeriğinde kulaklık ya da herhangi bir şarj cihazının olmayacağı açıklandı.

Diğer iPhone modelleri için de aynı şekilde bir karara imza atıldığını duyuran Apple, bundan sonraki süreçte kutuların boş olacağını söylemiş oldu. Bu karar her kesimden tepki çekti. Bu derece pahalı, üst seviye bir akıllı telefonda şarj aleti ile kulaklık olmaması eleştirilere neden olurken, Apple geri adım atmadı.

Fransa’da uygulanan yasalar nedeniyle sadece Fransa’da kutudan kulaklık çıkacağı belirtilirken diğer tüm ülkeler için bu karar onaylandı. Fakat Fransa olayı bir örnek oluşturmuş durumda. Ülkemizde de bu konu TBMM’ye kadar yansıdı.

iPhone Kutu İçeriği için TBMM’ye Başvuru

Durumdan rahatsız olan tüketiciler, birleşerek TBMM’ye başvuruda bulundular. Tüketicilerin toplu olarak TBMM’ye başvurularda bulunması, konuyu bir anda gündeme taşımış oldu.

Her ne kadar şu an için resmi olarak TBMM’de herhangi bir kabul ya da değerlendirme kararı açıklanmamış olsa da konunun meclise kadar taşınmasının önü açık.

Şöyle ki kullanıcılar Fransa’da uygulanan kanun sınırlamasına benzer bir kanun sınırlamasının uygulanmasını istiyor.

 

Yani Apple herhangi bir şekilde kutu içeriğini değiştirmiyor olsa da bunun hakkında bir kanun kararı alınır ve kutu içeriği zorunlu hale getirilse Apple, Fransa’da olduğu gibi ülkemizde de kutu içeriğini değiştirmek zorunda kalabilir.

Her ne kadar iPhone için diğer ülkelere göre daha dar bir pazar gibi gözüküyor olsa da Apple’ın Türk kullanıcılardan vazgeçme gibi bir durumu söz konusu olmayacaktır. Bu konuda bir kanun kararına imza atılacak olursa da Apple mecburen kutu içeriğini değiştirecek ve kulaklıkla şarj aletlerini yeniden kutuya ekleyecektir.

Tabii ki önce böyle bir karar alınması ve kullanıcı başvurularının değerlendirilmesi gerekiyor. Bu konuda yeni bir karar açıklanır ya da başvurular görüşmeye değer bulunursa yeniden bilgi paylaşımında bulunacağız.

Daha Fazla Bilgi İçin: Benzer Konulardaki Diğer Yazılar

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir