24 inç iMac 2021 İncelemesi – Fiyatı, Özellikleri ve Tasarımı

Bir önceki yazımızda yeni iPad Pro modeli için detaylı incelemeye yer verdik. Aynı dönemde tanıtılan bir diğer cihaz olan 24 inç iMac 2021 incelemesi de en az iPad kadar merak ediliyor.

Hatta bu cihaz için daha fazla inceleme talebi geldi desek yeridir. Şöyle ki Apple seride büyük tasarım değişiklikleri yaptı. Fiyatı çok değiştirmeden donanım açısından çok önemli değişiklikler yaptı.

Hepsini bir araya getirdiğimiz zaman merak edilen yeni bir bilgisayar ile karşı karşıyayız diyebiliriz. Peki bu seride bizleri ne bekliyor? Sözü daha fazla uzatmadan bizi nelerin beklediği kısmına geçelim ve özelliklere bakalım.

24 inç iMac 2021 Tasarım Ayrıntıları

Her zaman olduğu gibi bir kez daha tasarımdan başlayalım. Aslında tasarım için söyleyecek çok şeyimiz var. Tanıtımdan hemen önce Apple’ın G3 serisindeki yapının geri döneceğini ve renkli tasarımın geleceğini belirtmiştik.

Sızıntılara göre Apple artık tek renk dönemini bitirecekti. Öyle de oldu. Beklendiği gibi renkli bir seri geldi. Hem de ne renkli bir seri geldi. Öyle bir iki değil tam 7 ayrı renk sunulduğu açıklandı.

Renk seçimine göre cihazın tüm renk düzeninin ve yapısının değiştiğini görüyoruz. Yani sadece arka kapaktaki renk değişmiyor. Tüm cihaz renginde değişiklikler oluyor. Sunulan renkler ise şöyle;

 • Yeşil
 • Sarı
 • Turuncu
 • Pembe
 • Mor
 • Mavi
 • Gümüş

Renklerin nasıl gözüktüğünü daha iyi görmeniz için bu kısımda bir de video eklemesi yapalım. Artık renkleri geçelim. Evet eski yapı geri döndü ve çok daha fazla seçenek söz konusu.

 

Genel tasarım yapısına baktığımız zaman ise dönüşüm devam diyebilirim. Hangi dönüşümden söz ediyoruz? Tabii ki iPhone modelleriyle başlayan düz kasa yapısı dönüşümü. Seride düz kasa kullanımına geçildi. Arka kısımda yer alan o bombeli yapı artık yok. Bunun yerine daha düz ve hatları daha belli bir cihaz geldiğini görüyoruz.

Kenarlar bu sayede çok daha net ve cihaz çok daha kullanışlı hale getirilmiş. Ön kısımdaki tasarım öyle çok değiştirilmemiş. Hemen hemen benzer bir tasarım yapısı var.

 

Ama dediğimiz gibi kasa da yapılan bu değişiklik çok daha ince bir cihazın gelmesini de sağlamış. Cihaz sanıldığından daha ince. Sadece 11.5 mm gibi bir kalınlık var. Bu da kullanılabilirliği arttırdığı gibi, daha şık duran bir seri karşımızda demek.

Peki Apple yeni tasarımı nasıl sağladı? Yani nasıl oldu da 24 inç iMac 2021 bu kadar ince bir hale geldi?

Bunun cevabını veren de Apple M1 işlemci oldu. Apple’ın yeni işlemcisi sistem çipi olarak geçen bir tasarıma sahip olan bir işlemci. Bu demek oluyor ki tüm birimler tek bir yerde toplanmış durumda.

 

Grafik, CPU, yapay zeka bölgesi ve çok daha fazlası tek bir entegre çip içerisinde yer alıyor. Bu sayede çip bilgisayar içerisinde rakiplerine göre çok daha az yer kaplıyor. 24 inç iMac 2021 incelemesi içerisinde mutlaka bu detayı da vermek gerekiyor çünkü tasarım yapısını anlamak için M1 işlemci detayı çok önemli.

M1 sayesinde açılan yer, tasarımda daha iyi ve daha özgün bir cihaz elde edilmesini sağlamış. Onun için bu kadar ince bir kasa sunulabilmiş ve onun için daha özgün bir tasarım sunulabilmiş.

Bu kadar ince olmasının yanında cihazın tasarımsal açıdan bir diğer artısı ise ağırlığı. Sonuçta hepsi bir arada bir bilgisayar var. Ağırlığın biraz daha artması beklenebilir. Fakat inceltilen kasa bunun da önüne geçmiş. 25 kg’dan bile daha az bir kasa olduğu açıklandı.

Stant Bölümü

24 inç iMac 2021 modelinin kasa yapısının dışında ek olarak söylemek istediğim bir kısım daha var. 24 inç iMac 2021 incelemesi için belki tasarım bölümüne fazla yer vermiş olduk ama bu detayı da söylemek gerekiyor.

Bilgisayarda çok iyi bir dengeye sahip olan ve gövde rengiyle beraber kullanılan bir denge ayağı var. Hem şık kesimiyle dikkat çeken ayak hem de işlevsel. Ayağa işlevselliği kazandırmak için orta kısımda bir alan açılmış.

Bu alanın amacı güç kablosunun çok kolay bir şekilde buradan geçmesi ve bir bütün oluşturması. Destek ayağının da çok şık olduğunu ve bir hayli kullanışlı hale getirildiğini net olarak söyleyebiliriz.

 

Güç Kablosu

24 inç iMac 2021 incelemesi, tasarım bölümde yer vermemiz gereken bir diğer kısım ise güç kablosu tasarımı. Ne alakası var diyebilirsiniz ama Apple bunu da düşünmüş. Yuvarlak bir başka kısmı bulunan yeni manyetik güç adaptörü kullanılmış.

Bu güç adaptörü çok kolay bir şekilde kasanın arkasında yer alan alana giriş yapıyor. İşin güzel tarafı kasa rengine göre özel olarak seçilmiş olan kablo kullanılmış. Uç kısmında direkt olarak kasa rengiyle eş olan bir renk seçimi yapılmış. Kablo konusunda ise yine kasa renginde örgü kablo kullanılmış.

24 inç iMac 2021 incelemesi için en geniş yer tutan bölüm tasarım oldu. Bunun nedeni söylediğim gibi tasarımda yapılan değişiklikler. Yine kişiden kişiye görüş değişecektir ama tasarım konusunda bizim cihaza puanımız tam. Çok şık bir kasa ve çok kullanışlı ince bir yapı söz konusu.

 • Tasarım Puanı: 10

24 inç iMac 2021 Ekran Özellikleri

Geçelim yeni modelin ekran özelliklerine. iPad Pro modelinde kullanılan ekranlarda Mini LED teknolojisini görmüştük. İlk olarak 12.9 inç modelde kullanılan ekran teknolojisi iMac modelinde yok. iMac modelinde alışık olduğumuz bir ekran yapısı var.

24 inçlik ekran, Retina ekran ve her detayı net anlayabileceğiniz tam 4.5K çözünürlük değerine sahip. Daha iyisi var mı bilmiyorum ama bu çözünürlük değeri çok başarılı bir görüntü deneyimi sunulmasını sağlayacaktır.

 

Yüksek renk desteği olan P3 desteğinin de devam ettiği modelde, parlaklık değeri de 500 nit olarak açıklandı. 500 nit parlaklık değeri sayesinde ekranın her noktasında net bir görüntü elde edilmiş durumda.

Tabii ki Apple ekosisteminde yer verilen True Tone ekran teknolojisi bu seride de yer alıyor. Bu sayede 24 inç iMac 2021, ortamın ışığına göre en iyi görüntüyü ayarlıyor. Ekranın diğer bir artısı ise yansıma önleyici özel bir kaplama ile kaplanmış olması. Apple’ın söylemesine göre bu kaplama sayesinde ekran sıfır yansıma değerine sahip.

Özellikle film izleme konusunda yeni serinin çok farklı bir deneyim sunduğunu dile getirelim. Çünkü görüntü sesle de desteklenmiş. O kısma da ayrıca geleceğiz. Ses ile görüntü uyumu en iyi seviyede.

 

24 inç iMac 2021 Ekran Özellikleri Ek

 • 1 milyar renk desteği
 • 4480 X 2520 piksel çözünürlük
 • 218 PPi piksel yoğunluğu
 • True Tone

24 inç iMac 2021 Donanım Özellikleri

Nasıl tasarım kısmında bir dönüşümden söz etmişsek, aynı şekilde donanım kısmında da bir dönüşüm var. Diğer Mac modellerinde kullanılan Apple M1 işlemci bu modelde de kullanılmış oldu ve ekosistem tamamlandı.

Apple M1 işlemcinin getirdikleri ise kendi boyuna göre kat kat daha fazla. Bir kere artık %85 daha iyi bir CPU performansı olduğu söylendi. 21.5 inç iMac modellerine göre %85 daha iyi performans demek, iki katına kadar güç demek. Burada çip konusunda da bilinmesi gereken farklı detaylar var.

 

Önemli

Apple’ın M1 çipi içerisinde bazı özelleştirmeler var. Bu modelde de iki ayrı M1 çipine yer veriliyor.

Bir modelde 4+4 olmak üzere 8 CPU çekirdek ve 7 GPU çekirdek var. Bu model GPU kısmında biraz daha geri olan bir model. Diğer M1 seçeneğinde ise 8 CPU ve 8 GPU çekirdeği var. Yani GPU konusunda bir çekirdek daha fazla kullanılmış. Bu da grafik performansı konusunda daha iyi bir sonuç elde edileceği anlamına geliyor.

Bunun dışında işlemcinin başka bir farkı söz konusu değil. Yine aynı yapay zeka bölümü ve CPU bölümü var. Testlerde sadece grafik performanslarının farklı çıkacağını düşünüyoruz. Bu konuda da 3.parti geliştiricilerin testlerinin gelmesini bekliyoruz.

İki model arasında kalmışsanız ve eğer yüksek grafik gücü isteyen işler yapıyorsanız, kesinlikle 8 GPU çekirdek olan modeli tercih edin derim. Fiyat farkları konusunda detayları zaten paylaşacağız.

 

Soğutma Sistemi

Apple M1 işlemciyle beraber 24 inç iMac 2021 serisinde soğutma sistemi de değişiyor. Soğutma sistemi konusunda Apple’ın yeni tasarım yapısında kullanmış olduğu yeni fan sistemi var. Bu fan sistemi çok sessiz bir soğutma sunulmasını sağlıyor. Soğutma konusunda sonuçlar oldukça başarılı.

 

Depolama ve RAM Seçimini

24 inç iMac 2021 incelemesi donanım özellikleri bölümünün sonuna doğru geliyoruz. Son kısma doğru geçerken depolama alanı ve RAM miktarlarından söz edelim. Depolama alanı konusunda 4 ayrı seçenek var.

256 GB, 512 GB, 1 TB ve 2 TB depolama alanı seçenekleri var. Tabii ki fiyatların da depolama alanlarına göre değişiklik gösterdiğini görüyoruz. RAM seçimi konusunda da 8 GB RAM ve 16 GB RAM seçenekleriniz var. Yine bu kısımda da yapılan seçim, fiyatların artmasına neden olmakta.

Donanım Notumuz

24 inç iMac 2021 incelemesi için sona doğru giderken donanım kısmında da bir şeyler söyleyeyim. Apple M1 işlemciyi deneyimledik. Çok güçlü ve başarılı bir işlemci. Bu nedenle donanım için yeterli olduğunu düşünüyorum.

Burada kullanım amacı çok önemli. Sonuçta iMac bir iş istasyonu. Odak nokta orası. Kullanım amacına göre bakacak olursak, gayet yeterli bir performans değeri var.

 • Donanım notumuz: 8

24 inç iMac 2021 Facetime Kamerası

24 inç iMac 2021 incelemesinde kesinlikle yer verilmesi gereken kamera, önemli bir değişikliğe imza atıyor. Apple, bilgisayarın bir iş istasyonu olarak da kullanılabileceğini düşünmüş. Bu nedenle de buna özgü olarak kameraları değiştirmiş. Görüntü görüşmeler konusunda çok çok daha iyi bir kameraya kullanılmış.

Şimdiye kadar bir Mac serisinde yer alan en iyi kamera kullanıldı deniyor. Işık yakalama konusunda daha başarılı olan kamera, daha geniş bir sensör kullanıyor. İşin en güzel yanı ise kameranın M1 işlemcisinde yer alan görüntü sinyal işeme biriminde yararlanıyor olması.

Gelişmiş bir görüntü işleme birimi sayesinde, en iyi görüntüye ulaşmak hiç zor değil. Tüm bunlara ek olarak ton eşleme gibi özellikleri de olan Full HD kamera, ayrıntıların en iyi şekilde de yakalanmasını sağlıyor. Apple bu yeni kamera sistemi üzerinde çok durdu ve bir hayli güvendiklerini söyledi.

 

Yenilenmiş olan Mikrofonlar

24 inç iMac 2021 işlevsel olacak ve her ihtiyacı karşılayacak diye hazırlanmış olan bir cihaz. Bu nedenle detaylarda önemli. Cihazda kullanılan yeni mikrofonlarda bu detaylar arasındaki yerini alıyor.

Mikrofonlar, stüdyo kalitesinde net ses yakalaması için tasarlanmış. Hüzmeleme teknolojisini destekleyen mikrofonlar, çevredeki gürültüleri de engelleyerek sesinizin en iyi şekilde algılanmasını sağlıyor. Ses kayıtlarında bile kullanılabileceği söylendi.

 

6 Hoparlör ile Uzamsal Ses Desteği

Görüntü kısmında ses konusunda da iddialı bir cihaz geldiğini söylemiştik. İşte şimdi o noktaya gelmiş bulunuyoruz. Cihazda 6 ayrı hoparlör yer alıyor. Çok iyi konumlandırılan bu hoparlörler sayesinde, net ses verilmesi sağlanıyor.

Ayrıca AirPods Max modellerinde yer alan uzamsal ses teknolojisinin de yine desteklendiğini ekleyelim. Tam bir sinema keyfi sunacak kalitede ses kalitesi var ve görüntü kalitesiyle de bu eşleştirilebiliyor.

Ayrıca Dolby Atmos desteğinin olması da ne derece kaliteli bir ses sistemi sunulduğunun göstergesi. Hiç başka bir ses sistemine gerek yok. Bu konuda cihaz ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılıyor.

 

Yeni Magic Keyboard

24 inç iMac 2021 incelemesi içerisinde yeni klavyeye de yer vermek lazım. Yeni klavye, biraz daha ergonomik bir yapıyla beraber geliyor.

Bir tık daha ergonomik olan yapının yanında artık klavye üzerinde Touch ID kısmı da var. Bilgisayarınıza parmak izi kilidi koymanıza da izin var anlamına geliyor. Önemli bir detay.

 

24 inç iMac 2021 Kutu İçerisinde Neler Var?

24 inç iMac 2021 incelemesi için sona geldik. Son kısımda fiyatları da paylaşacağız. Fakat önce kutu içerisinden söz etmek lazım. Kutu içerisinde zengin bir ürün söz konusu. Zaten iMac kutunun içerisinde. Bunun dışında;

 • Kasa ile aynı renkte güç kablosu ve güç adaptörü.
 • Magic Mouse
 • USB C lightning kablosu
 • Yeni Magic Keyboard

Kutu içeriği şaşırtıcı bir şekilde zengin tutulmuş durumda. iPhone modellerine de örnek olması dileğiyle diyelim. Çünkü Apple’ın son dönem stratejisi tam tersi şekilde kutu içeriğini azaltma konusunda.

 

24 inç iMac 2021 Fiyatları

İncelemenin sonuna geldik. Artık fiyatlardan da konuşalım. Burada 2 temel seçenek var. Gerisi zaten özelleştirmelerle değişen noktalar.

Giriş model

 • Apple M1 işlemci var ama 7 çekirdekli GPU bulunuyor.
 • 8 GB RAM
 • 256 GB depolama alanı var.
 • Standart Magic Keyboard var.
 • Fiyat – Başlangıç: 14.499 TL

Üst Model

 • Apple M1 işlemcisi var ama 8 çekirdekli bir GPU bulunuyor
 • 8 GB RAM
 • 256 GB depolama alanı
 • Gigabit Ethernet girişi
 • Touch ID Magic Keyboard
 • İki adet USB 3 bağlantısı
 • Fiyat – Başlangıç: 16.699 TL

Bu modeller için fiyatların değişmesi söz konusu. Çünkü istediğiniz gibi özelleştirmeler yapabilirsiniz. 24 inç iMac 2021 için RAM değişebilir, depolama alanı değişebilir gibi. Bizim verdiğimiz fiyatlar başlangıç fiyatları olarak geçecektir.

24 inç iMac 2021 İncelemesi Son Olarak….

Kullanım amacınıza hitap ediyorsa eğer, alınabilecek kaliteli bir ürün. Başarılı tasarım ve güçlü donanımı var. Kesinlikle eski iMac modellerine göre çok çok daha iyi. Hem tasarım olarak hem güç olarak.

Daha Fazlasını Keşfedin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir