iPhone 13 açılmıyor sorunu ve çözüm yolları

iPhone’unuz açılmıyor olabilir. iPhone 13 kullansanız bile siyah ekranda donmuş ve yanıt vermiyor olabilir. Bu gibi durumlarda telaş etmenize gerek yok. Bu yazıda paylaşılan önerileri uygularsanız problemi çözebilirsiniz.

iPhone 13 açılmıyorsa ilk aklımıza gelen şey bozulduğu oluyor. Bozulmadan kastedilen donanımsal bozulmaysa bu ifade aslında pek doğru değil. Çünkü çoğunlukla yazılımla ilgili meydana gelen basit bir hata iPhone’un açılmamasına neden olabiliyor. Herkesin yapabileceği birkaç basit işlemle sorunu çözebilirseniz, Apple servisinde zaman harcamak zorunda kalmazsınız.

iPhone 13 neden açılmıyor?

iPhone 13’ün açılmamasının sebepleri şunlar olabilir:

 1.  Aslında açılıyordur ancak Apple logosu ekranda görünmüyordur. Buna siyah ekranda takılı kalma diyoruz. Çözümü genellikle basittir.
 2. iOS sistem dosyalarında bir sorun (crash) oluşmuş olabilir.
 3. Kullandığınız bir uygulama iOS’un sistem dosyalarına zarar vermiş olabilir.
 4. Pil tamamen boşalmış olabilir. Ancak sorun buysa şarj aletini taktığınızda bir süre sonra iPhone 13 açılmalıdır.
 5. Donanımsal bir sorun olabilir. iPhone 13’ünüzü düşürdüyseniz, ekranda veya gövdede ezikler kırıklıklar varsa sorun donanımla ilgili olabilir. Bu durumda tek çareniz Apple servislerine başvurmak. Ancak bu durumda yüklü bir fatura ile karşılaşacağınızı hatırlatalım.

Bakınız: 2021 yılı Apple iPhone pil, ekran ve cihaz değişimi ücretleri

iPhone 13 açılmıyor sorunu nasıl düzeltilir?

 

Sorun donanımsalsa yapabileceğimiz pek bir şey yok. Ama cihazı düşürmediyseniz, su teması olmadıysa yani herşey yolunda giderken sorun oluştuysa aşağıdaki önerilerimiz sorununuzu çözebilir.

Bu çözüm yollarında sorunun kaynağının yazılımsal olduğunu düşünerek çözüme odaklandık. Aşağıdaki çözüm yollarını teker teker deneyin. Sorun çözüldüyse diğerlerine geçmenize gerek yoktur.

Çözüm 1: Hard reset yapın.

iOS yazılımında ortaya çıkabilecek sorunların çözüm yolu olarak Apple servis çalışanları tarafından da kullanılan ilk yöntem hard reset atma işlemidir. Bu işlem telefonunuza hiç bir zarar vermez. Yapımı çok kolaydır. iPhone’unuzdaki veriler (resim, rehber, video vb…) silinmez. iPhone tekrar açılırken iOS kaynaklı sorunlar da genellikle çözülmüş olur.

Phone 13 serisine hard reset atmak için sesi aç düğmesine basıp çabucak bırakın. Sesi kıs düğmesine basıp çabucak bırakın. Sonra yan düğmeye basılı tutun. Apple logosu göründüğünde düğmeyi bırakın.

Bakınız: iPhone hard reset yapma

Çözüm 2: Şarj edin ve hard reset yapın.

iPhone’uzunun pili aşırı boşaldıysa tekrar şarja taktığınızda sorun yaşayabilirsiniz. Bu durumda şarj simgesini ekranda görmezsiniz. Ama bu iPhone’un şarj olmadığı anlamına gelmez. iPhone’unuzun şarj cihazına yanıt vermediği anlamına gelir. Bu durumun çözümü ise şöyle:

 1. iPhone’unuzu şarja takın.
 2. Ekranda şarj simgesi olsun olmasın 10 dk şarjda takılı tutun.
 3. Cihaz şarja takılıyken 1. çözümde alnlatılan hard reset işlemini uygulayın.
 4. iPhone 13’ünüzün açılma işlemi başladıysa (apple logosunu gördüyseniz) açılana kadar bekleyin.

Sorun yazılımsal ise genellikle bu 2 çözüm yolu olumlu etki gösterir. Bunlar sorununuzu çözmediyse 3. yöntemi denemelisiniz.

Çözüm 3: Apple servislerine başvurmak

Eğer cihazınızda fiziksel bir hasar yoksa Apple yetkili servisleri sizden ücret almayacaktır. Zaten 2 yıl garantiniz (TR garanti) devam ediyor. Bu hakkınızı kullanabilirsiniz. Eğer iPhone 13’ünüzü internet üzerinden aldıysanız 14 gün değişim hakkınızı da kullanabilirsiniz. Bu gibi durumlar için yazdığımız bazı makaleler size yardımcı olabilir:

 • iPhone garantisi nasıl sorgulanır?
 • iPhone cihaz değişimi hakkında merak edilenler
 • Apple canlı destek veya müşteri hizmetleri ile nasıl görüşülür?

Sonuç

Bu yazımızda iPhone 13 açılmama, iPhone 13 siyah ekran hatası gibi sorunlara olası çözümle sunduk. Umarım sorununuz çözülmüştür. Bunu yorum kısmından duymaktan memnun oluruz.

Gizli Hazineleri Keşfedin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Güncel