iPhone Isınma Problemi Çözüm Yolları

Telefonlar, günlük hayatımızın olmazsa olmaz cihazlarından birisidir. Her geçen gün kullanım oranı artan mobil cihazlar, farklı firmalar tarafından üretilmektedir. Ülkemiz ve dünya üzerinde genel olarak iPhone yani Apple tarafından üretilen cihazlar bir hayli rağbet görmektedir. Kaliteli işçilik ve malzemeler ile birlikte üretilen bu modeller, özellikle hız konusunda harika işler çıkarmaktadır.

Son zamanlarda forum ve internet gibi alanlarda iphone ısınma problemi gibi başlıkların açıldığını fark etmekteyim. Bu sebepten dolayı da bu makaleyi sizler için hazırlamak istedim. Isınma problemini genel olarak ele aldığım bu yazıda, işe yarayan çözüm yollarını liste olarak ekledim. Umarım sizeler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. iPhone yada iPad sahipleri, bu yazıda yer alan adımları kolaylıkla uygulayabilirler.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan konu başlıklarımıza geçiş yapabiliriz. Bu sayede ısınma problemi ile alakalı çözüm yollarına ulaşmış olabiliriz. Aşağıda yer alan maddeler genel olarak diğer cihazlarda da, uygulanabilen yöntemleri kapsamaktadır.

iPhone Isınma Sorunu

iPhone kullanıcıları, genel olarak bazı problemler ile karşılaşabilmektedir. Şikayetler bazen donanım ile alakalı olabiliyorken, bazen de yazılımsal olabilmektedir. Bu sebepten dolayı da internette sıklıkla sorunlar ile karşılaşabiliyoruz. Sizler için bu yazıda iPhone ısınma sorunu çözümü başlıklarını ele almaktayım. Umarım faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur.

Uygulama ve Hizmetleri Kapatın

Mobil telefon ve tabletlerimizde arka plan üzerinde çalışan onlarca farklı hizmet ve uygulama bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı da telefonumuzda kasma ve donma gibi problemler yaşayabiliriz. Ayrıca telefon ısınma olayında da aktif olarak rol oynamaktadırlar.

Sırası ile bazı uygulama ve hizmetler şu şekildedir:

 • Konum,
 • Mobil Erişim Noktası,
 • Sıklıkla bildirim gönderen uygulamalar,
 • Aktif çalışan Apple hizmetleri,
 • Bluetooth
 • Arka planda açık olan oyun ve uygulamalar,

Yukarıda belirtilen hizmet ve uygulamalar, telefonlarımızın ısınmasında büyük bir rol oynamaktadırlar. Bu sebepten dolayı burada yer alan isimleri kapatmanız, hem pil kısmı da hem de performans kısmında büyük bir avantaja dönüşmektedir.

Oyun oynarken ısınma problemi yaşıyorsanız, özellikle arka planda açık uygulamaları kapatmanız gerekmektedir. Aksi taktirde ekstra bir ısınma gözlenmektedir. Arka planda herhangi bir uygulama açık olmazsa, ısınma çok daha geç başlamaktadır.

Fabrika Ayarları yada Sıfırlama

iPhone 5s cihazını uzun yıllar boyunca kullanmıştım. Isınma ile alakalı büyük bir problem yaşıyordum diyebilirim. Bu sebepten dolayı da çözüm olarak Sıfırlama işlemini uyguladım. Bu yöntemden biraz şüpheli olsam dahi, işe yaramıştı. Özellikle oyun alanında ısınmalar çok hızlı ve bir hayli fazla oluyordu. Sıfırlama yaptıktan sonra bu problemin ortadan kalktığını söyleyebilirim.

Kısaca iPhone sıfırlama işlemine bir göz atalım:

 • Ayarlar bölümüne gelin,
 • Buradan Genel kısmına tıklayın,
 • Açılan ekrandan iPhone’u Aktar veya Sıfırla bölümüne basın,
 • Şimdi de Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil butonuna basın,
 • Karşımıza gelen uyarıya Evet diyoruz.

iPhone sıfırlama işlemimiz tamamlanmış olacaktır. Yukarıda yer alan maddeleri takip ettiğiniz taktirde, işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu yöntem genel olarak kullanıcıların denediği ve olumlu dönüşler aldığı bir yöntemdir.

Kalın Kılıflardan Kaçının

Günümüzde onlarca farklı telefon modeli için kılıflar üretilmektedir. Genel olarak baktığımızda kılıflar modern yapılar olduğu için, malzemelerin yapıları biraz daha farklı olmaktadır. Özellikle de kalın kılıflar birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu kılıflar sebebiyle, telefonlar üzerinde bir hayli ısınmalar meydana gelebilmektedir. Kılıfı seçimlerinde silikon yada ince tarza sahip bir kılıf almak, daha doğru bir seçim olacaktır.

Şuan kalın bir kılıf kullanıyorsanız, ısınma anında kılıfınızı çıkarın ve biraz bekleyin. Sonrasında ise aynı şekilde kılıfı takmadan kullanmaya çalışarak cihazın ısınıp ısınmadığını kontrol edebilirsiniz.

Yazılım Güncellemesi Yapın 

Apple cihazlarında yazılım problemleri, sıklıkla karşılaşılan durumlardan birisidir. Bu sebepten dolayı da sizlerde de bu şekilde bir duru söz konusu olabilir. Telefonunuza yüklemiş olduğunuz İOS sürümü ile birlikte, iPhone ısınıyor problemiyle karşılaşabilirsiniz. Bildiğiniz gibi yeni yazılımlar ile birçok hataları, cihazlarda görebilmekteyiz.

iTunes programı ile birlikte cihazlarınıza eski sürümlerden İOS sürümü indirebilirsiniz. Sonrasında ise telefonunuz yada tabletinizi bilgisayarınıza bağlayın. İndirdiğiniz İOS sürümünü hızlıca iTunes programı ile birlikte cihazlarınıza kurabilirsiniz. Son derece basit ve kolay adımlar ile birlikte gerçekleşmektedir.

Orijinal Şarj Aleti Kullanın!

Her cihazın fabrika çıkışlı orijinal bir şarj aleti bulunmaktadır. Birçok Apple ürününün şarj kabloları ve adaptörleri maallesef dayanıklık konusunda bir hayli zayıf düşmektedir. İnsanlar da orijinallerin pahalı olması nedeniyle diğer markalara yönelmektedir. iPhone ısınma sorunu alanında orijinal şarj aleti olması önemli bir konudur. Aksi taktirde diğer ucuz olan birçok marka, telefonunuzun ısınmasında problemler yaşatabilir.

Teknik Servise Gönderin!

iPhone cihazlarda herhangi bir problem yaşayabilirsiniz. Eğer bu problem ısınma ile alakalı ise, garanti kapsamında iken servise göndermek çok doğru bir karar olacaktır. Cihazınızda kısa devre, entegre sıkıntısı, batarya ile alakalı bir problem gibi olaylar, daha büyük problemleri sonrasında ortaya çıkarabilmektedir. Bu sebepten dolayı garantiye göndererek genel bir inceleme isteyebilirsiniz.

Apple, garanti kapsamında ki cihazlarına bir hayli iyi muamele yapmaktadır. Bu tür problemler eğer cihazın donanımları ile alakalı ise, garanti kapsamında değişim gibi seçenekler de mevcuttur.Bu yazımızda sizlerle birlikte iPhone Isınma Problemi Çözüm Yolları başlığı altında paylaşımda bulunmaktayız. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Sizlerde aşağıda yer alan yorum kısmına, konu ile alakalı görüşlerinizi yazabilirsiniz. Bu sayede sizlerin de görüşlerini öğrenmiş olabiliriz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir