Etkin Pazarlama İpuçları

Etkin Pazarlama İpuçları

Zeki Yüksekbilgili

Pazarlama ile ilgili tavsiyelerle dolu binlerce kitap varken, iddialı bir isimle, etkin pazarlama ipuçlarını hem de kısa bir makalede toplamak fikri, eğitim verdiğim firmalarda gördüğüm en temel hatadan ortaya çıktı; “Hala pazarlamanın temellerini bilmiyoruz!”. Bu yüzden de, en temel pazarlama hatalarını yapıyoruz. Bu makale, bahsettiğim temel pazarlama hatalarından kurtulmak adına, pazarlamamızda yapabileceğimiz, en önemlisi de, hızlı sonuç alabileceğimiz stratejileri en basit haliyle özetliyor;

1-                 Sadece Fayda Satmayın:

Ürün yada hizmetinizi aldıklarında müşterilerinizin ne kazanacaklarını belirten, beklentilerini karşılayacağını vadeden mesajlardan kaçının. Müşteriler, kazanmaktan çok kaybetmekten korkarlar. Bu yüzden, sunumunuzun alınmadığında neler kaybedileceğini belirten mesajları, pazarlamanızda daha sık kullanın. Eğer yeterince doğru ve gerçekçi sebepler ile, sunumunuzu almadıklarında neler kaybedeceklerini belirtebilirseniz, daha çok alacaklardır.

2-                 Tatlı Sürprizleri Satışı Kapatmak İçin Kullanın:

Tatsız sürprizleri kimse sevmez, özellikle satış kapatma aşamasında gerçekleşecek tatsız sürprizler ile, sadece o satışı değil, potansiyel müşterinizin ömür boyu sizden yapacağı alımları da yok edebilir. Tam aksine, tatlı sürprizler de, müşterinin hem satın alma kararını daha hızlı vermesini sağlayabilir, hem de sizi hep hatırlamasına sebep olabilir. Müşterilerinize, özellikle de değerli olanlarına, tatlı sürprizler yapın. Örneğin, hiçbir şekilde taahhüt edilmemişken, bir ürünü yada hizmeti yanında ücretsiz verin veya ona fayda sağlayabilecek bir diğer ürün veya hizmeti çok ucuza sağlayın. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, sürprizlerin sürpriz olarak kalması ve kurala dönüşmemesidir.  Aksi halde, satış promosyonu bütçenizde kocaman bir delikle karşılaşabilirsiniz.

3-                 Alımı Daha Kolay Hale Getirin:

Alım prosedüründe ortaya çıkan gereksiz her adım, müşteriye alımı iptal etmek için fırsatlar sağlar. Bu yüzden alım prosedürünüzü mümkün olduğunca basit ve anlaşılır hale getirin. Gereksiz olabilecek tüm adımları, alım prosedürünüzden çıkartın. Örneğin, alım için muhakkak bir sipariş formuna ihtiyaç duyuyorsanız, bunu müşteriden istemek yerine, hazır ve doldurulmuş formu müşterinize sadece onay için yollayın.

4-                 Fiyatınızı Düşürmeden Teklifinizi Geliştirin:

Fiyat indirimleri müşteriyi ikna etmede en yaygın kullanılan yöntem olsa da, dipsiz bir kuyuya girdiğinizi asla unutmayın. Bugün firmalar, neredeyse satış bütçelerinin %70’ini satış indirimlerine harcıyorlar. Fiyatlarınızı indirmek yerine, teklifinizi geliştirmeyi deneyin. Teklifinizi, diğerlerine göre daha değerli kılacak geliştirmeler yapın. Bu geliştirmelerin müşteri için önemli olmalarına dikkat edin, size çok küçük ek maliyet getirebilecek bazı geliştirmeler, müşteri için çok önemli olabilir.

5-                 Reklamlarınızı Güncel Tutun:

Eğer reklamlarınızda düzenli değişiklikler yapmazsanız, satışlarınız buna paralel olarak düşecektir. İşe yarayan reklamlarınızı tabi ki terk etmeyin, sadece bunları geliştirin. Aynı mesajı, aynı mecrada, aynı şekilde vermekte ısrar ederseniz, kısa bir süre sonra görünmez hale geleceksiniz. Bu yüzden, yeni reklam araçları, yeni mecralar deneyin. En önemlisi, bunları sürekli test edin.

Bu çok temel 5 ipucunu, pazarlama stratejinize adapte edin. Pazarlamanızın çok daha kolaylaştığını, satışlarınızın arttığını göreceksiniz.

Özel İçerikler Burada: Diğer Yazıları Kaçırmayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Güncel