Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir ? (2024)

İnternet dünya üzerinde hemen hemen her kişi tarafından kullanılan kimi kişiler için her ne kadar zararlı olsa da büyük çoğunluğu bilgi küresi olan bir aktarım aracıdır. Önceki zamanlara göre internet dünyasına ve yapısına bakıldığında birçok farklılık gösterilen internet bağlantılarında günümüz çağında teknolojinin gelişmesi ile birçok şey çok daha iyi ve modern hale gelmiş durumdadır.

 

Ev, iş yeri, ortak yapı gibi yerlerde interneti bize paylaşmak adına modemler dediğimiz dağıtıcılar bulunmaktadır ki bunlar bize interneti cihazlarımızın bağlanmasını sağlamaktadır. Modem yapım şirketleri insanların internet isimlerini, şifrelerini ve diğer özel yapılandırılan özelliklerini değiştirebilmek için her müşterisine bir panel kullanımı sunmaktadır ki buradan sizler modeminizin ismini, şifresini ve bağlantı ayarlarını değiştirebilme imkanınıza sahip olmaktasınızdır. Bu yazımızda da sizlere internet üzerinden nasıl modem şifrenizi değiştirebilirsiniz bu konuda yardımcı olmak üzere makalemizi paylaşmak istedik.

 

Wifi (Modem) Şifre Değiştirme (2021)

Her modem markasının daha doğrusu şirketinin birbirinden farklı panel düzeni bulunuyor diyemem çünkü hemen hemen hepsi de aynı mantık ile çalıştığı için zorlanmadan kolaylıkla şifre değiştirme özelliğini kullanabilecektir.

  • İlk olarak internete bağlı olan bir cihazınızla tarayıcıya giriş yapın ve url kısmına 192.168.1.1 yazın ve enter tuşuna tıklayın.
  • Eğer burada ki sayıları kabul etmediyse sırası ile “192.168.1.2”, “192.168.2.1” ya da “192.168.2.2” adreslerini deneyebilirsiniz.
  • Karşınıza gelen ekranda sizden bir kullanıcı adı ve şifre girmenizi isteyecektir. (burada ki bilgileri modem kutusundan ulaşabilirsiniz)
  • Bilgilerinizi yazdıktan sonra enter diyerek panelinize giriş yapmış olacaksınızdır.
  • Ekran da sağ veya sol bölüme Ağ/Güvenlik bölümüne tıklayarak orada bulunan şifre kısmından kolayca değiştirebilirsiniz.

Şifre değiştirme işlemini gerçekleştirirken en az 8 haneli bir parola koymanız özellikle wifi kırma gibi özellikleri bir tık daha geri plana atarak modeminizi daha güvenli hale getirecektir. İşlemler sadece bir panel üzerinden gerçekleştirilmektedir ve bunu sadece bir laptop ile değil de bağlanmış olduğunuz telefon, tablet gibi istediğiniz herhangi bir cihaz ile de kolayca yapabilme imkanınız bulunmaktadır.

Şifre değiştirme işlemlerinin yanında kablosuz ağ ayarları bölümüne giriş yaparak da kolayca modeminizin ismini ve diğer bağlantı ayarlarını kontrol ederek düzenleme işlemlerini sağlayabilirsiniz. Sizlerde kullandığınız farklı bir yöntem var ise veya yaşadığınız farklı problemleri aşağıda bulunan yorum kısmına yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Özel İçerikler Burada: Diğer Yazıları Kaçırmayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Güncel