VPN kullanırken neden batarya tüketimi artar?

İnternette gezinirken bazılarımız VPN kullanabilir. VPN kullanmanın çeşitli sebepleri olabilir. Yasaklı sitelere giriş, güvenli internet bağlantısı, ebeveyn kontrolü, coğrafi engellerin aşılması gibi birçok sebep yüzünden VPN teknolojisi yaygın bir şekilde kullanılır. VPN nedir? sorusuna kısa bir yanıt vermemiz gerekirse, sizinle girdiğiniz web sitesi arasındaki bir harici bilgisayar diyebiliriz.

Bakınız: Mac’de VPN nasıl kullanılır?

VPN’i mobil telefonlarda kullanırken telefonun aşırı ısındığını, şarjının çabuk tükendiğini farketmişsinizdir. Bu yazımızda VPN kullanırken telefonların neden ısındığını anlatacağız.

 

VPN ile Pil arasındaki ilişki

Telefonda VPN kullanmanın yan etkilerinden birisi aşırı pil tüketimidir. Genel olarak normalde kullandığı pilin %10-15 arası daha fazla pil kullanılır.

VPN kullanırken aşırı pil tüketiminin sebepleri şunlardır:

  1. Şifreleme ve şifre çözme işlemi
  2. Sinyal gücü
  3. Bağlantının sürekliliği
  4. Donanım yapılandırması

Şimdi bunlara yakından bakalım.

Şifreleme ve şifre çözme işleminin pile etkisi

VPN kullanımı ile birlikte cihaza gelen veri ve cihazdan giden veri boyutunda artış olur. Bu da telefonun daha fazla işlem yapmasına neden olur. Şifre çözme işlemi CPU tarafından yapılır. İşlemci gücü ne kadar yüksekse, VPN’nin neden olduğu yük de o kadar az olacaktır.

Sinyal gücünün pile etkisi

Telefonun sinyal gücü de pili etkileyen bir faktördür. Wifi veya hücresel bağlantı farketmeksizin bu durum değişmez. Kablosuz veri aktarımı üstelik bu veriler şifreliyse daha büyük veri anlamına gelir. Bu da daha fazla güç kullanımı anlamına gelir. VPN kullanımında 2 kat fazla veri aktarımı gerçekleştirilebilir.

Bağlantının sürekliliği

Bağlantının sürekli olması mobil cihazlarda önemli bir faktördür. Bazı VPN’ler arka planda da çalışmaya devam eder. Ancak çoğu yalnızca uygulama çalışırken devrededir. Sürekli VPN bağlantısı pilde yüksek kullanıma neden olacaktır. Bu konuda sorun yaşarsanız kullandığınız VPN’in arka planda çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz.

Donanım yapılandırması

Kullandığınız mobil cihazın donanımına göre pilin üzerinde gösterilen etki değişecektir. Örneğin; iPhone 13 gibi yeni modellerin işlemci gücü VPN’in şifreleme ve şifre çözme işlemlerinin üstesinden gelecektir.

VPN kullanırken pil ömrünü artırmanın yolları

VPN kullandığınızda telefonununuz rahatsız edici düzeyde etkileniyorsa aşağıda önerdiğimiz yöntemleri deneyebilirsiniz.

1. VPN bağl

antısını sınırlayın.

Sürekli gizliliğe ihtiyaç duymuyorsanız VPN’i sadece ihtiyacınız olduğu zaman kullanabilirsiniz. Evde olduğunuzda genelde güvenli bir ağa bağlı olursunuzdur ve VPN’e ihtiyacınız olmayabilir.

2. Hücresel bağlantı üzerinden VPN kullanmayın.

Hücresel bağlantı zaten şifrelenmiş veri iletimi yapıyor. Bu yüzden özel bir sebebi yoksa 4G, LTE ve 5G ile VPN kullanmanıza gerek yoktur. Dolayısıyla pil tüketimi de daha az olacaktır.

3. Sinyal gücünün yüksek olduğu yerde VPN kullanın.

Yapabiliyorsanız sinyal gücünün yüksek olduğu yerlerde VPN kullanın. Böylece daha az pil tüketimi olur.

4. İyi bir VPN kullanın.

İyi optimize edilmiş bir VPN kullanmak pil ömrünüzü uzatacaktır. Ücretsiz VPN’lerden çok verim beklemek yanlış. Ücretli VPN’lerde de satın almadan önce iyi bir araştırma süreci geçirmelisiniz. Özellikle bulunduğunuz bölgede yaşayan insanların VPN hakkındaki yorumlarını okuyun.

Ayrıca bakınız: En iyi VPN hangisi?

Keşfetmeye Devam Edin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Güncel