Turkcell ve Yandex, Yerli Arama Motoru için İşbirliği Yapıyor !

  • 21 Şubat 2017
  • 135 kez görüntülendi.
Turkcell ve Yandex, Yerli Arama Motoru için İşbirliği Yapıyor !

Bu haber biraz şaşırtıcı gelebilir fakat Rus kaynaklarından sızan bilgilere göre Yandex ve Turkcell , ‘Yaani’ adlı yerli bir arama motoru üzerinde çalışıyorlar . Peki ne durumda , detaylar haberimizde..

Popüler Rus arama motoru olan Yandex, özellikle Türkiye’ye resmi bir şekilde girerek Google’ın tekelliğini sarsmış ve bazı ünlü takımlarla sponsorluk anlaşmalara girerek ününü arttırmıştı. Fakat %2 oranlarında kullanım oranı var Türkiye’de ve %90 oranında Google ile fark var aralarında. Yani işler pek istedikleri gibi gitmiyor.

Yandex , başka yollara başvurarak daha dikkat çekici şeyler yapma peşinde. Bir Rus haber sitesinin belirttiğine göre Turkcell ve Yandex ortaklığıyla bir arama motoru geliştirilecek arama motorunun ismi “Yaani” olacak. Daha da ilginç olan, bu arama motoru Rus haber sitesi tarafından Türkiye’nin yerli arama motoru olacağı şeklinde nitelendiriliyor. Arama motorunun sahip olacağı söylenen “yaani.com” alan adının bilgilerine baktığımızda ise Turkcell adına tescillendiğini rahatlıkla görebiliyoruz.

Fakat altyapı ve arama Yandex üzerinden yapıldığı için, ne kadar yerli olabilir diye sorabilmemiz gayet normal. Yani Vestel gibi yerli sloganı üzerinden giderek, bu işbirliği ne kadar başarıya ulaşabilecek bunu zaman gösterecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ