Sunucu shell taraması Nasıl Yapılır!

  • 20 Kasım 2015
  • 761 kez görüntülendi.
Sunucu shell taraması Nasıl Yapılır!

Özel bir sunucu satın aldınız ancak bu almış olduğunuz sunucunun ne kadar güvenlikli olduğunu bilmiyorsunuz. Sunucu shell taraması nasıl yapılır onu da bilmiyorsunuz. Bu durumda ne yapacaksınız? Sunucunuzun güvenliği zayıfsa ve sunucunuza bir şekilde zararlı yazılım olarak adlandırılan Shell bulaştıysa? Bu durumda ne yapmanız gerekiyor nasıl bir önlem almanız gerekiyor, sunucu shell taramasının nasıl yapıldığını sizlere bu makalemizde anlatıyor olacağız. Sizlerde kendi kullanmış olduğunuz VDS, VPS, Dedicated sunucuların güvenliğini bizim yazmış olduğumuz yazılar ışığında arttırabilirsiniz.

Sunucu shell taraması

Sunucu shell taraması

Sunucu Shell taraması yamak için bir çok yazılım bulunuyor ancak bunlar arasında hem ücretsiz hemde güncel Shell türlerini içerisine alan çok fazla yazılım yok aslında sadece 1 tane var o da Maldet.

Maldet sunucuma zarar verir mi? Sunucu shell taraması zarar verir mi?

Hayır Maldet yazılımı sunucunuza hiç bir zarar vermez. Ancak sunucunuz çok yoğun çalışıyor ve/veya çok düşük özelliklere sahipse yavaşlama ve kısa süreli kopmalar oluşabilir.

Maldet yazılımını nasıl kurabilirim? 

wget http://www.rfxn.com/downloads/maldetect-current.tar.gz
tar zxvf maldetect-current.tar.gz
cd maldet*
sh install.sh

Yukarıda görmüş olduğunuz kodu ekleyerek sunucu üzerinde kurulumu başlatabilirsiniz. Her satırda bulunan kodu yazdıktan sonra Enter tuşuna basmayı unutmayın 🙂

Sunucu shell taraması nasıl başlatılır?

maldet -a /home/?/public_html

Yukarıdaki komut üzerinde oynama yaparak istediğiniz dizinleri tarayabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ