Rigor Z inceleme

  • 23 Haziran 2015
  • 4.499 kez görüntülendi.
Rigor Z inceleme

Merhaba sevgili technosfer.com okurları bugün sizlere Rigor Z isimli hayatta kal oyununun incelemesini yapacağız. Oyun severlerin çok seveceğini düşündüğümüz Rigor Z, zombiler ve insanlarla hiç durmadan mücadele edeceğiniz bir hayatta kal oyunu. Aslında oyunun benzerine şu zamana kadar çok fazla rastladığımız doğrudur fakat bizler Rigor Z incelerken diğer oyunlarda olmayan bir çok yeniliğe rastladık. Türkiye’nin ilk hayatta kal oyunu olan Rigor Z hakkında aynı zamanda yenilikler kadar bir çok yanlış bilgi de okuduk ve oyuna başlarken ne kadar ön yargılı olduğumuzu anladık.

FeatureNoLimit

Rigor Z için bazı oyunların klonlanmış hali olduğu hakkında yazılara öncelikle oyun severlerin pek fazla takılmamasını öneriyorum. Rigor Z temelde WarZ ve Infestation alt yapısı üzerine kurulmuş bir oyun gibi gözüküyor ve bu durum hakkında tespit yapanlar aslında çok doğru bir tespit yapıyor çünkü oyun WarZ ve Infestation üzerinden geliştirilmiş bir oyun. Oyunun yapımcıları ile sağlamış olduğumuz görüşmeler ve oyun hakkında kendi oyun içi deneyimlerimizden yararlanarak baktığımızda Infestation maalesef ki Rigor Z’den çok geride gelen bir oyun gibi duruyor. Infestation üzerinde etik olmayan bir çok yazılım çalıştırma imkanınız bulunurken bunları Rigor Z’de çalıştırmanız imkansıza yakın. Oyunun kurucusu olan Mustafa Yılmaz vermiş olduğu bizlere kısa bilgide; oyunun içerisinde herkese eşit davrandıklarını ve oyuncuların en güvenli en nezih ortamda eğlenmeleri için ellerinden geleni yaptıklarını bizlere çok samimi bir şekilde iletti. Technosfer.com ailesi olarak bizlerde açmış olduğumuz karakterlerde oyun içerisinde vakit geçirme imkanı bulduk ve hiç beklemediğimiz bir oyun ortamı ile karşılaştık. Oyuncuların kendilerini argo kelime kullanmaması konusunda çok sıkı bir şekilde uyardıklarını, oyun içerisinde etik olmayan durumların oluşması durumunda anlık olarak canlı destekten oyuncunun incelenmesini istediklerine şahit olduk. Türkiye üzerinde oyunculara sunulan oyunların büyük bir kısımının Türkiye temsilcileri ve geniş bir ekibi bulunmasına rağmen çoğu oyun destek taleplerine cevap bile vermezken Rigor Z 7/24 oyuncularına canlı destek veriyor. Şuanda ülkemiz üzerinden Rigor Z’yi oynayan 305.000 oyuncu bulunuyor ve bu oyuncuların büyük bir çoğunluğu genç nesil olarak adlandırdığımız 14-25 yaş aralığında bulunuyor.

Sizler’de Rigor Z indirmek isterseniz yapmanız gereken tek şey aşağıda bulunan link üzerinden oyunun sitesini ziyaret etmek.

http://www.rigorz.com/

 

Senaryo olarak insanların hayatta kalmakta zorlandıkları ve mutasyona uğradıkları bir harita üstünde hayatta kalmayı başaran nadir kişilerden olmanız lazım. Hem PVP hem de PVE olarak ayarlanmış sunucularda oyuncuların senaryoya ayak uydurmaları için tüm etmenler düşünülmüş pozisyonda. Arttırılmış fizik motoru ve yüksek görüntü kalitesi ile oyuncuların hiç içinden çıkmak istemeyecekleri bir oyun Rigor Z.

Oyun Senaryosu:

İnsanların mutasyona uğradıkları bir Dünya’da hayatta kalmak gerçekten zor bir pozisyon. Salgın hastalıklı insanların rakamı her geçen gün artıyor. Virüs bulaşmış lakin insan olarak yaşamayı başaramayan canlı oranı %95, bu ortamda yaşamak çok zor bir deneyim.

Her geçen saniye yaseneyen bu virüsü artık durdurmak imkansız. Arazide kalan insanların psikolojik olarak çöküntüye uğramaları ve bu çöküntünün devamında başka insanlara saldırmalarını önlemek sürekli zorlaşıyor. İnsan olarak kalanların bu pozisyona bir çözüm bulmaları lazım. Bunun için bir plan kurdular. Planın tek ortak noktası; Birlik! Ama hepsinden önce bu yiğitlere yiyecek, silah, su lazım. Sağlıklı insanlar zombilerle savaşmak ve hayatta kalma mücadelesi vermek zorundalar! Her karar çok önemlidir, yaşatır yada öldürür!

 

Oyun hakkında ipucu bilgiler:

Oyunun içerisinde yeni hesaplar oluşturabiliyorsunuz. İtem toplayabiliyorsuz. Yerlerde bir yığın item bulunuyor ve bu itemleri ticaret yaparak başka oyunculara satabilir veya kendinizde kullanabilirsiniz. İtem olarak bana sorarsanız oyunda keskin nişancı tüfeği bulunan oyuncu etrafı ağlatıyor. Hele elinizde SV98 ya da AW Magnum Sniper varsa kendinizi oyunun uçsuz bucaksız dağlarında buluyorsunuz. Sessiz bir biçimde insanları tık tık indirerek “Nam” adı verilen bir seviye kazanıyorsunuz. Bu namlar birikerek hain ve koruyucu olarak adlandırılan levellere kadar ilerliyor ve oyun içerisinde değişik yerler fark ediyorsunuz.

Rigor Z inceleme

Rigor Z inceleme

Oyunun içerisine girdiğimizde bizleri ilk olarak bir arkadaş karşılıyor bu arkadaşa itemler alabiliyorsunuz fakat sadece çok kısıtlı bir itemiziniz bulunuyor. O itemlerle neler yapabilirsiniz o da sizin düşünceniz.

RigorZ-2014-11-08-19-00-06-30-Copy

 

Oyunda bir item buldunuz bir nokta da aman dikkat edin acımıyorlar vuruyorlar. Yerde kazma buldunuz diye elaleme dalmayın sakına adam AK 47 ile acımadan sıkmaya başlıyor.

 

Rigor Z’de Premium olmanın faydaları:

Bizler oyunda Premium hesap aldık ve deneme amacı ile biraz oynadık. Oyunda Premium kullanıcı olduğunuz zaman oyun sizlere fazladan can ve hızlı koşma özelliği veriyor. Premium kullanıcılar için özel olarak yapılmış 2X daha fazla item bulabileceğiniz bir sunucuya giriş yapmak için de oyuna bir miktar ücret ödemeniz gerekiyor. Zombi öldürdüğünüzde 2X fazladan Xp alarak oyunda yetenek ağacınızı geliştirebilirsiniz. Bu sayede daha hızlı koşup daha geç acıkıp daha fazla süre savaşabilirsiniz. Ayrıca oyunda güvenli bölgeye sürekli yürümek zorunda kalmaz ve oyunda istediğiniz zaman kasanıza ulaşabilirsiniz.

RigorZ-2014-11-08-19-02-53-02-Copy

Oyunda 1. gözlemci ve 3. gözlemci olarak 2 farklı seçenek bulunuyor. Sizler kendinize uygun olan seçeneği seçerek savaşmaya başlayabilirsiniz.  Oyunda unutulmaması gereken en önemli nokta ise zombilere gözükmemeniz lazım. Zombiler sese, hızlı koşmaya ve yakınlığa bağlı olarak sizleri kovalamaya başlıyor. Zombilerin sizi kovaladığını gören oyuncular ise sizleri hiç affetmiyor ve anında öldürüyor. Bu nedenle hayatta kalmak için zombilerden uzak durmanız lazım. Ayrıca oyun da zombiler sizleri zehirliyor ve eğer zehirlenir de aşı kullanmazsanız ölüp gidiyorsunuz Allah göstermesin kimseye tüm itemlerde gidiyor bu nedenle premium alıp çıkmanız daha avantajlı…

Oyunda toplamış olduğunuz itemler öncelikle sırt çantanıza ardından ise envanterinize düşüyor. Bunun için ise oyunda ya Premium hesap almanız ya da güvenli bölge adı verilen oyunda az sayıda bulunan noktalara giderek çıkış yapmanız gerekiyor. Oyunda en çok PVP olan noktalar Small ville, Clearview,  Campos city olarak adlandırılan bölgeler. Oyunda en çok can veren itemler çoktan aza doğru, İlk yardım cantası, tentürdiyotlu bandaj, antibiyotik, ağrı kesici, bandaj olarak sıralanıyor. Oyunla ilgili daha çok merak ettiklerinizi oyunu indirerek öğrenebilirsiniz.

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ