İstanbul ve Ankara’da Yaşayanlara Son Dakika Gelişmesi, Belediyeler Nakit Desteği Dağıtıyor!

Türkiye genelinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olarak hem devlet hem de belediyeler tarafından düzenli olarak destek sağlanıyor. Özellikle de İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirler dev yardım bütçeleriyle daha fazla vatandaşa destekte bulunabiliyor. İstanbul ve Ankara belediyeleri tarafından verilen çok sayıdaki yardımların şartları da belli oldu. Peki kimler belediyelerin yardım kampanyalarından yararlanabilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), 2023 yılında İstanbul genelinde vatandaşlara hem nakdi hem de ayni yardımlarda bulunuyor. İBB tarafından kent genelindeki ihtiyaç sahibi vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik olarak yapılan yardımlar arasında;

  • Yakacak yardımı
  • Süt yardımı
  • İlaç ve bakım yardımı
  • Eğitim desteği
  • Kira yardımı
  • İBB İstanbul Kart
  • Kırtasiye Yardımı
  • Gıda ve erzak yardımı

Gibi yardımlar yer alıyor. İstanbul’da vatandaşların bu yardımlardan yararlanabilmesi için öncelikle ihtiyaç sahibi olduğunu göstermesi gerekiyor. Dolayısıyla İBB sosyal yardım şartları kapsamında kişinin gelirinin asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerekiyor.
İBB Sosyal Yardımlar birimleri üzerinden başvuruda bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlara anında geri dönüş sağlanıyor. Bununla birlikte İBB’nin bazı programlarından yararlanmak için ekstra başvuru yapılmasına gerek bulunmuyor. İlgili kurumlarca yapılan araştırmalarda tespit edilen ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak doğrudan destek sağlanmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları

Ankara, son dönemde en fazla sosyal yardımda bulunan belediyelerin başında geliyor. Özellikle Pandemi döneminden itibaren sunduğu sosyal yardımların desteğin sayısını arttırdı ve genişletti. Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları, kent genelindeki tüm ihtiyaç sahiplerini kapsamına alıyor.

ABB sosyal yardım başvurusu için ihtiyaç sahibi olunduğunun kanıtlanması gerekiyor. ABB e-belediye uygulaması üzerinden sosyal yardım başvuru iletilebiliyor. Bununla birlikte büyükşehir belediyesinin sosyal yardımlarına e-devlet üzerinden de başvuruda bulunabilmesi mümkün oluyor. Sosyal yardım başvurusu şartları ise belediyelere ve hatta yardım projesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle başvuru esnasında belirtilen evrakların hazırlanması gerekebilmektedir. Bununla birlikte bazı projelerde kişinin kendisinin başvuruda bulunmasına gerek olmadan muhtarlar tarafından da adına başvuru yapılabilmektedir. Başvurunun ardından tamamlanan inceleme sürecinde herhangi bir sorun tespit edilmemesi durumunda ilgili sosyal yardım kampanyasından yararlanılabilmesi sağlanmaktadır.

Keşfetmeye Devam Edin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Güncel