iPhone/iPad virüs bulaşır mı? Bulaşırsa ne yapmalı?

Geçtiğimiz günlerde sitemize gelen bir soruda, yeni alınan bir iPhone 7 için antivirüs yazılımına ihtiyaç olup olmadığı soruldu. Bu yazımızda bu konuyu ele alarak, akıllardaki bazı soru işaretlerini gidermeyi amaçladık.

Safari ile internette gezinirken veya yeni bir uygulama yüklediğimizde bazen, iPhone’unuza virüs bulaştı./ Sisteminize virüs bulaştı vb.. uyarı pencereleriyle karşılaşıyoruz.  Bu tarz uyarılara kesinlikle inanmayın. Cihazınıza hiçbir şey olmadı. Virüs bulaştıracak uygulama, bunu gizli yapmaya çalışır. Bu sadece bir kandırmaca. Yapmanız gereken bu pencereyi kapatmak. Kapatamıyorsanız komple safari uygulamasını kapatıp yeniden başlatın. Bunlar yeterli. Kesinlikle bu tarz uyarılarda bulunan linklere tıklayıp da istedikleri uygulamaları yüklemeyin.

Eğer bu tarz virüs uyarıları sürekli çıkıyorsa, başınıza bela olduysa, Safari’nin gezinme tarihini, Cookie’lerini ve Cache’lerini (önbellek) silin.

Bunu nasıl yapacağınızı şu yazımızda anlattık:

iPhone’da Safari geçmişi, cookie ve Cache (Önbellek) temizleme işlemleri

iPhone’a virüs bulaşır mı?

iPhone’unuzda bulunan size özel resimlerin, şifrelerin, videoların kötü niyetli kişilerin eline geçmesini istemezsiniz. İş sadece bu kadarla kalsa yine iyi. Konum bilgilerinizden nerede olduğunuzu anlayabilirler. Maillerinizi ele geçirebilirler. Eğer kayıtlı ise banka bilgilerinizi, kredi kartı şifrelerinizi ele geçirebilirler.  Kameranızı ele geçirebilirler ve sizi gizlice gözetleyebilirler. Mikrofon üzerinden de gizlice dinlenebilirsiniz.

Apple’ın kendine has ve küçük bir ekosistemi var. Kendisine ait iTunes ile yükleme yapabilir, AppStore’dan uygulama indirebilirsiniz. (Tabi jailbreak yapmadıysanız). Jailbreak yapıyorsanız, indireceğiniz tweak’lerin çok güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Daha önce Keyraider adı verilen bir uygulama 250bin iPhone sahibinin tüm bilgilerini çalmıştı. Uygulama özellikle Çin’deki iPhone kullanıcılarını hedef almıştı. Bu yüzden güvenlik sizin için ön plandaysa jailbreak’den uzak durmayı tercih edebilirsiniz.

Geçen yıl “Trident” ismi verilen ve iPhone’larda etkili olan bir saldırgan uygulama bulunmuştu. Önceki sene de birkaç metin yazısı ile iPhone’un kontrolünü ele geçiren bir spayware tespit edilmişti.

Güncelleme: Temmuz 2021’de bazı iPhone’lara takvim virüsü bulaştı. Konu hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

iPhone’a virüs bulaşmaması için ne yapmalı?

iOS sistemlerine virüs bulaşması, Android ve diğer OS’lara göre çok daha zordur. Ama imkansız değildir. Özellikle jailbreak yapılmış cihazların güvenlik sistemi kolayca aşılabilmektedir.  Bu yüzden güvenlik sizin için çok önemli ise ;

1- Jailbreak yapmayın. Bakınız: Jailbreak nedir?

2- AppStore dışından uygulama yüklemeyin.

3- Her gelen maili açmayın. Şüpheli linklere tıklamayın.

4- iOS güncellemelerini mutlaka yapın.

5- iPhone’unuzu taktığınız bilgisayarın temiz olduğundan ve antivirüs programının güncel olduğundan emin olun.

iPhone’a virüs bulaşırsa ne yapılmalı?

Eğer sisteminize virüs bulaştığından şüpheleniyorsanız;

1- Cihazınız için iCloud yedeğinizi alın.

2- Ayarlar >> Genel >> Sıfırla kısmından “Tüm ayarları ve içeriği sil” kısmına tıklayın.

3- iOS cihazınızı yeniden başlatın.

4- iCloud hesabınıza bağlanın ve yedeğinizi tekrar yükleyin.

Ayrıca şu yazı da ilginizi çekebilir: iPhone’uma virüs bulaşmış veya hacklenmiş olabilir mi? Nasıl anlarım?

İlgili yazılar:

  • iPhone’dan virüs nasıl temizlenir?
  • iPhone ve iPad’te Virüs Taraması ve Temizleme Nasıl Yapılır?

Hayal Gücünüzü Besleyin: Benzer Konulardaki Bağlantıları İnceleyin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Güncel