iOS 14.5 ile Apple Maps için Önemli Bir Yenilik Geliyor

iOS 14.5 için ilk anda paylaşılan sürüm notları buz dağının sadece görünen kısmıymış. Sürüm notlarında yer almayan  daha birçok yenilik ortaya çıkmaya başladı. Henüz birkaç gün kadar öncesinde varsayılan müzik servisini değiştirme özelliği ortaya çıkmıştı. Ayrıca değiştirilen müzik servisinin Siri ile bağlantılı çalışmasına da izin verileceğini öğrenmiştik. Bu yeniliğin ardından şimdi ise haritalar kısmı için güzel bir yenilik ortaya çıktı.

Beta sürümünde yapılan incelemeler sonrasında ortaya çıkan yeni özellik varsayılan Apple Maps uygulaması için geçerli olan bir özellik olacak. Yine güzel bir ayrıcalık sağlayacak sistemin detaylarına geçelim.

iOS 14.5 ile Apple Maps Nasıl Bir Yenilik Alacak?

Güncelleme sonrasında yeni bir işlev haritalar kısmına eklenmiş olacak. Anlık bildirimler olarak belirtilen bu sistemle, sürücüler yolda karşılaştıkları durumlar hakkında haritaya bilgi ekleyebilecekler. Bir örnekle durumu anlatalım. Diyelim ki yola çıktınız ve yolda bir kaza ile karşı karşıya kaldınız. Bu trafik durumu hakkında harita üzerinde bir bilgi oluşturabileceksiniz.

Bu durumda diğer sürücüleri de bilgilendirmiş olacaksınız. Kaza durumu, barikatlar, radar durumu, yol çalışmaları gibi birçok konuda harita üzerinde notlar oluşturmak mümkün olacak.

Diğer sürücülerin de ulaşabileceği notlar için illa ki telefonunuzu kullanmanıza gerek yok. Şöyle ki trafikte güvenliği sağlamak için eller serbest özelliğinde de yeni sistemi kullanabileceksiniz. Sistemin çalışması için Siri sanal asistanını da kullanabileceksiniz.

 

Sadece sanal asistana geçtiğiniz konumda yaşanan durum hakkında bilgileri söylemeniz ve not aldırmanız mümkün olacak. Tabii ki bu sistem iOS 14.5 işletim sisteminde çalıştığı gibi Apple’ın CarPlay teknolojisiyle de doğrudan bağlantılı olarak çalışacak. CarPlay için aynı sanal asistan desteğinin de öne çıkarılıp çıkarılmayacağı bilinmiyor.

Şu an beta aşamasında da olan güncellemenin yayınlanması sonrasında hangi bölgeler için geçerli olacağını da göreceğiz. Açıkçası bu özelliğin bir bölge ile bağlantılı olmadığını düşünecek olursak, herhangi bir sınırlama beklemiyoruz ama yine de Apple’ın işi pek belli olmayabilir. Final sürümün gelmesi lazım.

Daha Fazlasını Keşfedin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Güncel