En Çok Atanan Meslekler

Üniversite sınavına girmeye hazırlanan adayların en çok merak etmiş olduğu konulardan bir tanesi de hangi mesleğin kolay ataması olduğunu öğrenmektir. Bizlerde bu yazımızda genel ortalamalara bakarak en kolay atanan meslekler ile en çok atanan meslekler listesi hazırlayarak sizlerle birlikte paylaşmak istedik.

Genel olarak yapılan araştırmalara göre işsizlik bölümünün birçoğu üniversite mezunu olduğu görülmektedir ki bu durum maallesef ülkemiz adına kötü bir durum. Üniversite seçimlerine genel olarak yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de mesleklerin atanması ve tabii ki iş bulunması hakkında araştırma yapılmamasıdır. Bu durumda mezun olduktan sonra iş bulma konusu maallesef bir hayli zorlaşmaktadır diyebilirim. Dilerseniz konuyu daha fazla uzatmadan listemize geçerek bizleri hangi mesleklerin beklediğine kolayca göz atabiliriz.

Web sitemizde bulunan blog kategorisine göz atarak bu gibi birçok yazıya kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz.

 

En Çok Atama Yapılan Bölümler

Ülkemizde atama konusunda en iyi olarak nitelendirebileceğimiz bölümlerin başında Hukuk Fakültesi gelmektedir. Mezun olduktan sonra kısa bir süre zarfında iş bulabilme ve tabii ki atanma ihtimalinizde yüksek olacağı için üniversite seçimlerinizde tercihlerinizden bir tanesi olabilir.

Türkiye’de özellikle son zamanlarda oluşan hastalık vb gibi olaylardan ötürü ihtiyaç olarak ataması yapılan bölümlerden bir tanesi de Sağlık Bölümü‘dür. Tıp, Ezcacılık, Diş Hekimliği gibi sağlık bölümlerinden mezun olduğunuzda iş bulabilme ve atanma imkanınız çok daha yüksek olacaktır.

Ülkemizde hemen hemen her üniversitede bildiğiniz üzere mühendislik ile alakalı bir bölüm bulunmaktadır. Mühendislik bölümleri kpss bölümünde yüksek puan gerektirdiği için birçok kişi tarafından tercih edilmemektedir ki bu durumda sizler atama konusunda şanslı adaylardan bir tanesi olabilirsiniz.

Ataması kolay ve puan olarak düşük bir bölüm istiyorsanız mutlaka bu bölüme de göz atmanızı tavsiye etmekteyiz. Çocuklar ile ilgilenme konusunda büyük bir sorumluluk bilinciniz olması gerektiğini hatırlatarak bu bölümü tavsiye etmekteyiz ki eğer istediğiniz bir alan değilse tabii ki tercih etmemeniz daha mantıklı olacaktır. Genel olarak kpss ile 60-65 puan ile birlikte atamalar yapıldığı görülmektedir.

 

Sosyal hizmet veya sosyal çalışmalar bölümleri de genel olarak atama konusunda sıkıntı çekmeyen ve en çok atanan meslekler seçiminden bir tanesidir. Genel olarak atama puanı düşüktür ve kamuya personel alımı çok fazla olduğu için mutlaka bu bölümü üniversite sınavında yazmanızı tavsiye edebilirim ki tabii ki bölüm ile alakalı araştırma mutlaka yapmalısınız.

En İyi Video Düzenleme Programları İçin TIKLAYIN

Ülkemizde bildiğiniz üzere sayısal olarak bölüm okuyanların iş bulma ve atanma konusunda şanslarının daha yüksek olduğunu bilmekteyiz ki bunlardan bir tanesi de veterinerlik bölümüdür. Mezun olduktan hemen sonra belgeniz ile birlikte eğer atanmama gibi bir söz konusu olursa kendi dükkanınızı açarak da işinizi yapabilirsiniz.

Listemizin bir diğer mesleği ise pilotaj‘dır. Bildiğiniz üzere pilotlar uzun bir eğitimin ardından işlerine başlamaktadır ki bu bölüm biraz zor bir seçenek olsa bile gerçekten bu işi isteyen az bir kesim olduğunu söyleyebilirim. Bölümün yaş, boy, kilo gibi bazı sınırları olsa da eğer bu şartlara uygunsanız bu bölümü okuyabilir ve atanma konusunda kolaylık sağlayabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere obezite maallesef dünya üzerinde yaygın bir şekilde görülmeye başlayan ve gün geçtikçe sayısını bir hayli arttıran hastalıklardan birisidir. Tabii ki bu mesleğin sadece obezite ile alakası olmamakla birlikte dünya üzerinde milyonlarca kadın kilo verebilmek ve fit bir vücuda sahip olabilmek için diyetisyen gibi kişilere başvurmaktadır. Sizlerde bu tür bir bölüm okuyabilir ve ileride sertifikanızı aldığınızda kendi iş yerinizi açarak kolaylıkla iş imkanı sağlayabilirsiniz.

Tabii ki geçmişten günümüze hayatta değişmeyecek ve en önemli konulardan birisi olan sağlık, bu bölümde de karşımıza çıkmaktadır. Eczacılık, özellikle bu son dönemlerde hastalıkların çoğalmasıyla birlikte önemli derecede artmış durumdadır. Bu bölümü sayısal okuyanlar tercih edebilmektedir fakat gerçekten okumanızı tavsiye ettiğim en iyi bölümlerden birisidir.

Bu yazımızda ülkemizde ki en çok atanan meslekleri listeleyerek sizlerle önü açık meslekleri birlikte paylaşmak istedik ki umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sizlerde atanması basit ve iş olanağı açısından geniş yelpazesi olan bir meslek olduğunu düşünüyorsanız aşağıda bulunan yorum kısmına yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Ayrıca bkz: TikTok Keşfete Nasıl Düşülür?

Yolculuğa Hazır Mısınız? İlgili Bağlantılara Göz Atın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Güncel