Adwords bütçe ayarlaması – Google Volume 2

Adwords bütçe ayarlaması-Google Volume 2

Serbay Ayzit

Adwords hesabımızı açtık belki de en çok akla gelen sorulardan bir tanesi de bütçemi nasıl ayarlayacağım, ne yapmam gerekir gibisinden sorular olur genelde.

Öncelikle ön ödemeli seçtiğimizi varsayalım ve bir miktar parayı kredi kartından google hesabımıza yatırdık. Sonrasında reklam metinimizi ve çıkmak istediğimiz anahar kelimeleri seçtik ve paramızda hesapta olduğundan reklamlar gösterilmeye hazır durumdadır. Bütçelendirme tamamen isteğimize bağlı ama benim önerim ilk etapta işimizle doğrudan alakalı anahtar kelimeleri seçerek bütçenin az bir kısmını günlük olarak belirlememiz. Daha sonra ki yazılarımda anahtar kelime seçimi ve diğer adwords bileşenlerine değineceğim ama şimdilik bütçe olayı için basit bir örnek verelim;

İşimiz internet üzerinden dvd film satmak olsun ve bunun için belli anahtar kelimeler seçelim, bir daha hatırlatayım seçtiğimiz anahtar kelimeler google’da arandığında sağ tarafta sponsor linkler bölümünde reklamımız görünecektir.

 

Anahtar kelimeler: dvd, dvd film, dvd satılık, dvd ucuz, dvd nerden alıyım, yabancı dvd. Evet az ve öz işinizle direkt alakalı kelimeler seçmenizi öneririm. Aksi takdirde alakasız kelimelerde çıkarak boşuna bütçenizi tüketirsiniz.

Şimdi ise örneğim hesabımıza 100 ytl yatırmışsak ilk gün için bunun 5 ytl’sini kullanalım. Burda ki amacımız insanların bizim reklamımıza verdiği tepkiyi ölçmek, eğe güzel geri dönüşler alabiliyorsak duruma göre diğer günlerde bütçeyi artırabiliriz veya daha az harcayabiliriz.

Ama ddiğim gibi önerim ilk etapta işinizle direkt alakalı kelimeler seçmeniz ve bütçenin ufak bir bölümü ile deneme yapmanız.

Diğer terimler ve detaylarıda anlatacağım.

Daha Fazla Bilgi İçin: Benzer Konulardaki Diğer Yazılar

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Güncel