A14X Bionic İşlemci Intel i9’a Karşı – Performans Testi Paylaşıldı!

A14X Bionic işlemcisi, Apple için A14 serisinin en önemli işlemci olacak. Öyle ki bu işlemcilerin 10 Kasım tarihinde tanıtılacak olan MacBook modellerinde kullanılması bekleniyor. İşlemcinin rakibi ise Intel Core i9 serisi olarak gösteriliyor.

Sizin anlayacağınız çok iddialı bir işlemci bekliyoruz. İşte biz bu kadar iddialı bir işlemci beklerken, yeni seriden haberler gelmeye başladı. Tanıtıma iki gün kala yeni işlemcinin performans testleri olduğu iddia edilen performans testleri yayınlandı.

A14X Bionic Performansı Nasıl Olacak?

İşlemciden biraz bahsederek performans testlerine doğru ilerleyelim. Yeni seri tıpkı A14 gibi yine TSMC üretimi olacak. 5 nm üretim teknolojisinden çıkacak olan işlemci, ARM big.LITTLE mimarisine sahip olacak ki bu Apple’ın en büyük farkı olacak.

İşlemcinin çekirdek hızı ise 1.80 GHz olarak bekleniyor. Tahmin ederseniz bu temel hız değeri olacak. Maksimum, yani turbo hızla beraber işlemcinin ulaştığı hız 3,10 GHz olacak. Saat hızında Intel çok daha yüksek seviyelere ulaşabiliyor.

Bu nedenle saat hızları size düşük gelecektir. Fakat karşılaştırmayı yine MacBook Pro modelinin içerisinde yer alan işlemci ile yapalım. Intel Core i9 kullanan 16 MacBook Pro’nun işlemcisi performans testlerinde tek çekirdek skoru olarak 1096 puan almıştı.

 

Çoklu çekirdek puanı ise 6869 puan olarak açıklandı. Yeni işlemcilerin aynı testlerden aldığı sonuçlar ise daha iyi. Hatta sızan bilgiler doğruysa fark çok ciddi bir seviyede. Buna göre A14X Bionic serisi işlemcilerin tek çekirdek puanı 1634 olarak belirlenmiş. İşlemcinin çoklu çekirdek puanı ise 7220 puan olarak karşımıza çıktı.

Test sonuçlarında yeni işlemci büyük bir farkla önde gözüküyor. Buradaki yapılacak olan ayrım çok önemli. Ayrımı yaparken şunu düşünebiliriz ki test edilen sistemin özellikleri neler? Test edilen sistemin RAM miktarı gibi detaylar kesin değil.

Ama şöyle iyi bir haber var ki sadece iki gün kaldı. 2 gün sonra zaten yeni seri ile karşılaşacağız ve yeni işlemcinin özelliklerini de görme fırsatı bulacağız.

Yolculuğa Hazır Mısınız? İlgili Bağlantılara Göz Atın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Güncel