Teknoloji Haberleri
Şimdi Okuyorsunuz
Yeni Sailfish Işletim Sistemi
İçindekiler
0

Yeni Sailfish Işletim Sistemi

Yazar: Berkay Eke29 Mayıs 2016

Akıllı telefon sektöründe her gün daha fazla gelişen bir bölüm olan işletim sistemi içinde yeni bir ürün daha geliyor. Sektörde iki büyük dev olarak gözüken iOS ve Android sistemleri dururken diğer işletim sistemleri kendilerine bu kapışma içinde fazla yer bulamıyorlar. Örneğin BlackBerry kendi işletim sistemini kullanırken yarıştan çekilip Android işletim sistemine geçme kararı aldı. Kendi yerini korumaya çalışan Windows Phone ise olduğu yerde sayıyor.

Bu bilinen işletim sistemleri haricinde bir de bilmediklerimiz var; Sailfish, 4 yıl sonra ilk kez bir akıllı telefonla karşımıza çıktı. Sailfish ilk olarak Nokia mühendislerinin kurduğu ve MeeGo üzerine kurulan bir platform olarak karşımıza çıktı.

işletim sistemi

Yeni çıkan Jolla C akıllı telefonu Sailfish OS 2.0 işletim sistemi ile çalışıyor. Jolla C’nin diğer teknik özellikleri ise 720p çözünürlüğünde 5 inç ekran, 2GB dahili hafızası bulunan telefon 16GB’a kadar yükseltilebilir miscroSD kart desteği sunuyor. Sadece 1000 adet üretilecek olan cihaz 170€ fiyatıyla satışa çıktı ve ürünlerin tamamı tükendi.

Berkay Eke/Technosfer

Tepkiniz nedir?
Hoşlaştım
0%
Doktor Bu Ne?
50%
Eh İşte
0%
Hadi Canım?
50%
Şimdi Kızdım!
0%
Üzdünüz Be
0%
Yazar Hakkında
Berkay Eke
Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği, yazılım konusunda kendisini geliştiren, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeye çalışan kişi

Bir yanıt bırakın...