Yeni Görüntü İşleme Sistemi Guetzli


Google tarafından Google Chrome için hazırlanan yeni görüntü işleme sistemi Guetzli tarayıcılar arasındaki savaşı epey kızdıracak gibi duruyor.

Guetzti neden bu kadar önemli?

Adını İsveç almancasından da görüntü işleme sisteminin anlamı kurabiye demek. Bu sistemin amacı fotoğraf boyutlarını normal boyutlarından azaltmak. Tabi bu boyut küçültme işlemi sırasında hiçbir format değişikliği olmuyor. İnternet üzerinde her yerde gördüğümüz fotoğrafların boyutlarını değiştirmenin sebebi tarayıcı hızını biraz daha arttırabilmek.

Fotoğraflar internet üzerinde yüklenirken veri alışverişinden dolayı fotoğraf büyüklüğüne göre tarayıcının hızı da yavaşlıyor veya hızlanıyor. Guetzli sayesinde %30 oranında küçültmeyi sağlayan algoritması ile görsellerin tarayıcıda daha hızlı yüklenmesi sağlanıyor.

guetzli

Görsellerin boyutları küçülürken gözle görülür bir değişim olmamakta.

Google’ın amacı bu yeni teknolojisi sayesinde daha hızlı bir tarayıcıya sahip kullanıcılar elde etmek. Yeni teknoloji ile oldukça güzel kullanıcı deneyimleri sağlanabilir.

 

YAZAR: Berkay Eke

Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği, yazılım konusunda kendisini geliştiren, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeye çalışan birisiyim. Genel teknoloji konusunda sizler için bir çok içerik üretmeye çalışıyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung Galaxy S8 İçin Ücretsiz Oyunlar Geliyor

Samsung Galaxy S8 için muhteşem bir haber geldi. Bu modele sahip olan herkes ücretsiz olarak oyun oynama fırsatına sahip olabilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir