Turkcell ve Yandex, Yerli Arama Motoru için İşbirliği Yapıyor !


Bu haber biraz şaşırtıcı gelebilir fakat Rus kaynaklarından sızan bilgilere göre Yandex ve Turkcell , ‘Yaani’ adlı yerli bir arama motoru üzerinde çalışıyorlar . Peki ne durumda , detaylar haberimizde..

Popüler Rus arama motoru olan Yandex, özellikle Türkiye’ye resmi bir şekilde girerek Google’ın tekelliğini sarsmış ve bazı ünlü takımlarla sponsorluk anlaşmalara girerek ününü arttırmıştı. Fakat %2 oranlarında kullanım oranı var Türkiye’de ve %90 oranında Google ile fark var aralarında. Yani işler pek istedikleri gibi gitmiyor.

Yandex , başka yollara başvurarak daha dikkat çekici şeyler yapma peşinde. Bir Rus haber sitesinin belirttiğine göre Turkcell ve Yandex ortaklığıyla bir arama motoru geliştirilecek arama motorunun ismi “Yaani” olacak. Daha da ilginç olan, bu arama motoru Rus haber sitesi tarafından Türkiye’nin yerli arama motoru olacağı şeklinde nitelendiriliyor. Arama motorunun sahip olacağı söylenen “yaani.com” alan adının bilgilerine baktığımızda ise Turkcell adına tescillendiğini rahatlıkla görebiliyoruz.

Fakat altyapı ve arama Yandex üzerinden yapıldığı için, ne kadar yerli olabilir diye sorabilmemiz gayet normal. Yani Vestel gibi yerli sloganı üzerinden giderek, bu işbirliği ne kadar başarıya ulaşabilecek bunu zaman gösterecek.

YAZAR: Mert Büyük

Kocaeli Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği bölümü okuyorum . Teknoloji'nin kendi hayat tarzı olduğunu düşünüyorum . Apple ürünlerine karşı daha fazla ilgi duyuyorum. Bu yüzden mobil teknoloji kategorisinde içerikler üretmeye özen gösteriyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 4 Satış Rekoru Kırıyor!

PlayStation 4 oyun konsolu bu yıl içinde sattığı ürünlerle yıl sonu hedefine çok önceden ulaşmayı başardı. Sony, PlayStation 4 başarı ile çok mutlu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir