Trafikte Saygı Eğitimi Başlıyor


MEB tarafından yeni ehliyet alacak olanlara ve şu anda ehliyet sahibi olan tüm kişilere ücretsiz olarak trafikte saygı eğitimi vermeye hazırlanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sürücü Eğitimcileri Konfederasyonu, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ile yapılan protokolle yeni bir uygulama hayata geçirmeyi planlıyor. Karayolunda süren trafikte hem sürücülerin güvenliği için hem de insanlarla iletişim sorunlarına ufak çaplı da olsa çözüm getirmek adına trafikte saygı eğitimi verilmeye hazırlanılıyor. Eğitim kapsamında yayalara öncelik verilmesi, sürücünün araç kullanırken kuralları ihlal ettikten sonra yalnızca para cezası alacağını düşünmemesi, hem kendisinin hem de sevdiklerinin hayatını tehlikeye attığının farkında olması gerektiği gibi konularda eğitimler verilecek.

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü bünyesinde ülke genelinde yaklaşık 3500 motorlu taşıt sürücü kursunda verilecek olan eğitimler insanlara fayda sağlaması amacıyla ücretsiz bir şekilde yapılacak. Toplamda 4 saat sürecek olan eğitimde öncelikle kamu alanında çalışan sürücülerin eğitim alması bekleniyor. Daha sonra ise isteğe bağlı olarak ehliyet sahipleri özel kurs yerlerine başvurarak bu eğitimlerden yararlanabilirler. Bakanlık ehliyet sahipleri için eğitimleri zorunlu tutmasa da her sürücünün bu kuralları öğrenmesi gerekiyor.

Ehliyet kurslarına yeni başlayacak adaylar için bu dersler zorunlu tutulacak. Bakanlık bu eğitimlerin geniş kitlelere yayılması adına video, billboard, afiş, el ilanı, broşür, kamu spotu gibi tanıtıcı araçlardan faydalanacak. Bakanlık, eğitime katılanlara sertifika vermek için de bir hazırlık içerisinde.

YAZAR: Berkay Eke

Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği, yazılım konusunda kendisini geliştiren, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeye çalışan birisiyim. Genel teknoloji konusunda sizler için bir çok içerik üretmeye çalışıyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Didi , Dünya’nın En Büyüğü Olma Yolunda !

Didi, birçok dev firmadan yatırım almasıyla beraber marka değeri fırlamış durumda. Çin'in en büyük yolculuk uygulaması olan Didi, en büyük rakibi olan Uber'le rekabet halinde .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir