Şimdi Okuyorsunuz
Sony “Beyond Definition” vizyonunu NAB 2015 Fuarı’nda gözler önüne seriyor
İçindekiler
0

Sony “Beyond Definition” vizyonunu NAB 2015 Fuarı’nda gözler önüne seriyor

Yazar: Furkan YURDAKUL17 Nisan 2015

İstanbul, 17 Nisan 2015 Sony, NAB 2015‘te profesyonellerin çeşitli 4K içerik oluşturma ve üretim uygulamalarındaki gereksinimlerine hitap eden yeni teknolojiler de dahil olmak üzere 4K teknolojisinde gerçekleştirdiği en son gelişmeleri sergileyerek Beyond Definition temasını genişletiyor. Sony ayrıca, gelişmekte olan 4K yayın çağını yansıtan pek çok mevcut pratik çözüm önerisini de gözler önüne seriyor.

 

Sony Europe Satış Müdürü Olivier Bovis, “4K, önceleri film prodüksiyonunda ve dijital sinema projeksiyonunda kullanılıyordu. Ancak artık TV programlarında, belgesel filmlerinde, spor yayınlarında, canlı yayınlanan konserlerde ve daha pek çok alanda kullanılıyor. Pek çok ülke 4K deneme yayınları, 4K iletim testleri yapıyor ve evde 4K yayın deneyimi katlanarak artıyor.” diyor.

Sony, NAB fuarında en yeni 4K/HD kamera sistemlerini ve IP ağ tabanlı aktarım teknolojilerini sunarak canlı yayınlanan spor müsabakaları ve etkinlikler gibi önemli 4K içerik yayınlarının pratik biçimde nasıl yapıldığını gösteriyor. Sony ayrıca F65, F55 ve F5’ten PXW-FS7, NEX-FS700, PXW-Z100 4K video kameralara kadar tüm profesyonel 4K kamera serisinin yanı sıra PXW-X70’e yeni eklenen 4K seçeneğini ve çeşitli 4K tüketici kameralarını da sergiliyor. Sony’nin 4K profesyonel serisi; 4K özellikli resim masalarını, 4K/HD sunucuları, yeni PMW-PZ1 4K bellek oynatıcıyı ve BVM-X300 4K OLED referans monitörü de içeriyor.

Sony "Beyond Definition" vizyonunu NAB 2015 Fuarı'nda gözler önüne seriyor

4K Canlı Prodüksiyon Çözümleri

HDC-4300: Dünyanın İlk Üç Orijinal 4K Görüntü Sensörlü 4K Sistem Kamerası

Yeni HDC-4300 sistem kamerası dünyanın ilk 2/3 inç tipi üç orijinal 4K görüntü sensörünü kullanıyor. Bu kamera B4 mount HD lenslerin doğrudan takılmasına olanak sağlıyor ve yüksek büyütme oranına sahip büyük lenslerin kullanımını destekliyor.

HDC-4300, yeni nesil yayın standardı ITU-R BT.2020 özellikli yeni 4K görüntü sensörü ve prizması sayesinde daha geniş bir renk gamında çekim yapıyor. Ayrıca, HDC-4300 mevcut yayın standardı ITU-R BT.709’a uygun kayıtlar da yapabildiğinden mevcut canlı prodüksiyon ortamlarına da tamamen uyum sağlıyor.

SZC-4002 isteğe bağlı yazılım paketiyle HDC-4300, 8x’e kadar yüksek kare hızında HD çekimler yapabiliyor. HDC-4300, canlı spor ve konser yayınlarının gerçek coşkusunu sunarak izleyicilere heyecanlı anlar yaşatacak. BPU-4000 baseband işlemci birimi ve HDCU-2000 ya da 2500 kamera kontrol biriminin bağlanmasıyla HDC-4300 4K canlı prodüksiyon sistemine dönüştürülerek 4K yayıncılık için dev bir adım atılabiliyor.

IP Canlı Prodüksiyon Sistemleri

Sony, geliştirme aşamasında olan yeni Networked Media Interface‘i içeren bir canlı prodüksiyon resim masasının, destekçi üreticilerin işbirliğiyle yapılandırılan IP tabanlı bir 4K/HD aktarım sistemi olan ve HDC-4300 gibi kameralardan gelen video sinyallerinin düşük gecikmeli IP aktarımlarını yapabilen IP Canlı Prodüksiyon Sistemi’nin nasıl en önemli parçası haline geldiğini gösteriyor. Günümüzdeki 4K aktarımları çok miktarda SDI kablosu gerektirirken Networked Media Interface, 4K aktarımını tek bir Ethernet kablosu üzerinden sağlamak için IP teknolojilerinden faydalanıyor. Bugün itibariyle 30 üretici bu girişime katıldılar.

Sony, ilerleyen zamanlarda bu yeni arabirimi destekleyen yazılım ve donanım serisini genişletecek ve bu teknolojilerin kolayca bulunabilen kaynaklar haline gelmesi için destekçi üreticilerle işbirliği içinde çalışacak.

Sony "Beyond Definition" vizyonunu NAB 2015 Fuarı'nda gözler önüne seriyor

Belgesel Film Prodüksiyonu için Çözümler

Sony’nin verimli 4K prodüksiyon iş akışı, çekimden kurguya ve yeniden oynatmaya kadar her aşamada yüksek kaliteli içerik sunuyor. Farklı çekim stilleri çeşitli geniş formatlı kameralar tarafından destekleniyor: birinci sınıf F65, çok yönlü PMW-F55 ve PMW-F5 ve kullanımı kolay PXW-FS7.

İlk kez 2013 yılında piyasaya sunulan PMW-F55 ve PMW-F5 sinema kameraları, işlevselliklerini artıran yazılım yükseltmeleri ve bir kişi tarafından kullanılabilmelerini sağlayan yeni aksesuarlarla gelişmeye devam ediyor. Bu gelişmeler geniş 4K sensörlerle çekim yapmak için yeni olanaklar sağlıyor. Bu modeller piyasaya sunulduğundan beri iki yıl içinde tüm dünyada 5.500’den fazla adette satıldılar.

Sony’nin kompakt ve taşınabilir PMW-PZ1 4K bellek oynatıcısı, çeşitli 4K görüntüleme cihazlarına sabit biçimde bağlanmasına olanak sağlayan dört 3G-SDI çıkışı ve bir HDMI çıkışına sahip. HD ve 4K içerikleri anında oynatma özelliğiyle sahne monitörü olarak ve 4K videoları 50/60p’de yeniden oynatma özelliğiyle etkinliklerde ve diğer mekanlarda kolayca kullanılabiliyor.

Sony’nin 4K/HD yüksek çözünürlüklü videolar için verimli sıkıştırma çözümü sunan XAVC formatı şu an 73 şirket tarafından destekleniyor ve endüstri standardı olma yolunda hızla ilerliyor. Sony, XAVC iş akışını geliştirmeye ve destekleyici ürün serisini genişletmeye devam edecek.

Sony "Beyond Definition" vizyonunu NAB 2015 Fuarı'nda gözler önüne seriyor

Yüksek Dinamik Aralık

Yüksek dinamik aralık, daha fazla kontrast ve parlaklık sunarak daha önce görülmemiş bir seviyede yaratıcı ifade özgürlüğü sağlıyor. F65 ve PMW-F55 CineAlta kameralarla çekilen yüksek dinamik aralık içerikleri, Sony’nin özel yüksek kontrast ve yüksek parlaklık sunan organik EL paneline sahip BVM-X300 4K OLED TRIMASTER EL referans monitöründe tüm yönleriyle görüntülenebiliyor. Capcanlı alevler, gökyüzünde parlayan yıldızlar ve denizin üzerinde dans eden gün ışığı: Yüksek dinamik aralık izleyicilere heyecan dolu anlar yaşatacak ve yaratıcılıklarını harekete geçirecek. Sony’nin ödüllü HD OLED monitörleri piyasaya sunulduğu 2011 yılından bu yana tüm dünyada 40.000 adetten fazla satıldı.

Haber Prodüksiyon Çözümleri

Sony kablosuz adaptörler ve dahili kablosuz özelliklere sahip video kameralar geliştirerek kablosuz haber prodüksiyonu iş akışlarını artırıyor. Sony, NAB fuarında 4G/LTE ve Wi-Fi® ağları aracılığıyla video kameradan doğrudan görüntü ve ses aktarımını gösterecek ve benzersiz QoS teknolojisine dayanan güvenilir canlı video gönderimi için çözümler sunacak.

Kablosuz çözümler, uydu tabanlı canlı yayınlar gibi karmaşık ekipmanlar gerektirmediğinden, uygun maliyetli canlı video gönderimi olanağı sunuyor ve prodüksiyon için daha fazla özgürlük sağlıyor.

Sony’nin PWS-100RX1 Network RXStation ürünü Haziran ayında piyasaya sunulacak. CBK-WA100 ve CBK-WA101 kablosuz adaptörlerin yazılım yükseltmesi de Haziran ayında sunulacak ve bu birimlerin canlı video gönderimini desteklemek için PWS-100RX1 ile uyumlu biçimde çalışmasını sağlayacak. Dahili kablosuz özelliklere sahip PXW-X180¹, PXW-X200² ve PXW-X500¹ video kameralar da canlı video gönderimi sağlayacak şekilde yükseltilecek.

Sony 2003 yılında XDCAM serisini piyasaya sunduğundan beri aktif olarak verimli dosya tabanlı iş akışları geliştiriyor. Seri şu an tüm dünyada yayıncılar ve video üreticileri tarafından yaygın olarak kullanılıyor. Bugüne kadar 400.000 adetten fazla satıldı.

Arşivleme Çözümleri

Sony bağımsız çözümlerden büyük ölçekli kurumsal sistemlere kadar çok çeşitli video arşivleme çözümleri sunuyor. Bu çözümlerde depolama için güvenilirliği ve istikrarlı teknolojisiyle bilinen optik diskler kullanılıyor. Sony’nin yüksek hacimli kaset tabanlı varlıkları verimli biçimde dijitalleştirebilen PWS-100TD1 Kaset Dijitalleştirme İstasyonu, dışarıdaki sistemlerle bağlantı koşullarını geliştirmek için metadataların XML formatına aktarılmasını da destekleyen bir sürüm yükseltmesi alıyor. Sony, NAB fuarında HDCAM SR dosyalarının arşive kaydedilirken 2x hızda nasıl SStP dosyası olarak dijitalleştirildiğini gösteriyor.

Sony "Beyond Definition" vizyonunu NAB 2015 Fuarı'nda gözler önüne seriyor

4K Ötesi Çözümleri

Sony standını ziyaret edenler F65, PMW-F55 CineAlta kameralar ve PXW-Z100 ile çekilen Foo Fighters konserini 8Kx2K ekrana yansıtmak içinkenar bütünleştirme (edge blending) özellikli iki SRX-T615 4K SXRD™ projektör kullanıldığını görebiliyorlar. Sony’nin PWS-300SR1 Süper Çözünürlüklü “De-Mosaicing” İşlemcisi F65RAW’daki ardışık görüntüleri 8K×4K çözünürlüğe ayrıştırabiliyor ve bu görüntülerin rastgele en boy oranlarında çıktılarını sunabiliyor. Bu ürün konserler, etkinlikler, eğlence parkları ve müzeler gibi yüksek seviyeli video deneyiminin tercih edildiği eğlence yerleri için tasarlandı.

Yeni Ürünler

PXW-X320 XDCAM Omuz Tipi Video Kamera

Beğeni toplayan PMW-320’nin halefi olan yeni PXW-X320 hepsi bir arada video kamera, oldukça cazip bir fiyata gelişmiş özellikler sunarak pek çok farklı koşulda kullanım için ideal ürün olduğunu kanıtlıyor. 1/2 inç tipi 3 çipli CMOS sensör sayesinde MPEG2 HD422 ve XAVC HD Intra/Long GOP formatlarının yanı sıra eski codec’leri de destekleyerek SD’den HD’ye sorunsuz bir geçiş yapmanızı sağlıyor. Video kameranın LSI devresi düşük gürültülü (60 dB S/N) yüksek çözünürlüklü görüntüler sunuyor. Birim, ayrı satılan bir kablosuz adaptörle birlikte kullanıldığında kablosuz iş akışlarını destekliyor.

Catalyst Edit: Non-linear Kurgu Yazılımı

Yeni Catalyst Edit 4K, RAW ve XAVC gibi çeşitli formatları destekliyor. Video yapımcıları kolay kurgu ve renk ayarı yapmak için mevcut Catalyst Prepare klip yönetimi yazılımını kullanabiliyor ve elde ettikleri sonuçları Catalyst Edit’e sürükleyip bırakarak daha kapsamlı kurgular yapabiliyor. Bu kurgu çözümü hem Mac hem de Windows işletim sistemlerinde sezgisel, kullanımı kolay çalıştırma ve hızlı video üretimi sağlıyor. Catalyst Edit™, Catalyst Prepare™ ile birlikte sunulan, ortam hazırlama ve kurgu yazılım paketi Catalyst Production Suite içinde sunuluyor.

PWS-4400 Çok Portlu AV Depolama Birimi ve Sisteminin Kayıt Kontrol Yazılımı ile Geliştirilmesi

PWS-RCT1, XAVC ile uyumlu 4K-HD canlı prodüksiyon sunucu sistemi PWS-4400‘ü kullanmak için standart bir PC’ye⁴ bir kayıt kontrol uygulaması yüklenebiliyor. Ayrıca, PWS-4400 sisteminin 1.4 yazılım sürümü, HDC-4300 4K/HD kamera sistemleriyle kaydedilen HD videoların düzgün biçimde ağır çekimde yeniden oynatılmasını sağlayan 8× ve 3× hızında HD kayıt yapabilme gibi çeşitli geliştirmeler sağlıyor. PWA-MGW1B isteğe bağlı yazılımı, dosya arşivleme/alma sürecinde XAVC ve MPEG2 MXF dosya formatlarında video dosyası dönüştürme olanağı sağlıyor.

Tepkiniz nedir?
Hoşlaştım
0%
Doktor Bu Ne?
0%
Eh İşte
0%
Hadi Canım?
0%
Şimdi Kızdım!
0%
Üzdünüz Be
0%
Yazar Hakkında
Furkan YURDAKUL
Bilgisayar ile haşır neşir olmaktan mutlu olan ve hayatının büyük bir bölümünü bilgisayar üzerinde geçiren bir şahsiyet...

Bir yanıt bırakın...