SAMSUNG
Şimdi Okuyorsunuz
Samsung Kendi İlemcisini Üretecek
İçindekiler
1

Samsung Kendi İlemcisini Üretecek

Yazar: Eren Cem GELBAL18 Mart 2015

Samsung uzun yıllardır kendi üretmiş olduğu işlemciler üzerinde çalışıyordu. Bu işlemcilere bir yenisi daha eklendi. Exynos işlemcilerle Qualcomm’un Snapdragon serisi ürünlerinde olan çözümler kullanan Samsung, Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modellerinde ise sadece Exynos işlemci kullandı.

14nm boyutunda FinFET isiminde yeni  bir teknoloji kullanılarak geliştirilen 64-bit sekiz çekirdekli Exynos 7420 Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge’in yeni işlemci birimlerini oluşturuyor. Technosfer.com ailesi olarak bizlerde sizlere bu üründen bahsetmek istiyoruz.

2015 yılı içerisinde kendi bünyesinde bir çok yenilik yapan Samsung, dışa bağımlılığı en aza indirmeye çalışıyor. Samsung, Güney Kore’den yayımlanan yeni bir rapor Samsung’un kendi işlemcisini de üretmek istediği yönünde.

Samsung her ne kadar Exynos işlemcileri üretiyor olsa da, bu işlemcilerde çekirdek komut seti ARM tarafından geliştiriliyor. ARM dizayn ettiği komut setini lisanslayarak üreticilere pazarlıyor. Samsung önümüzdeki yıldan itibaren tıpkı Apple ve Qualcomm gibi çekirdek seviyesine inerek komut sistemini kendisi geliştirmek istiyor.

Samsung’un kendi tasarladığı işlemci 2016 yılında piyasada olabilir. Fakat uzun ve zahmetli olan bu sürecin önümüzdeki yıl çıkış yapması için elde edilecek neticeler göz önünde bulundurulacak.

Samsung’un işlemcilerde çekirdek seviyesine inmesi ne anlama geliyor?

Yıllardan beri iPhone telefonlardaki donanım ve yazılım uyumu hep dikkat çekmiştir. Apple, ARM tabanlı işlemcilerde komut seviyesine inerek tasarımı kendisine göre dizayn etmeyi başaran ender firmalardan. Samsung, çekirdek seviyesinde tasarım özgürlüğünü elde ederek işlemci-RAM, işlemci-NAND ve işlemci-sistem arasındaki ilişkiye bağlı olarak cihazların performansını ciddi manada artırabilir.

Tepkiniz nedir?
Hoşlaştım
0%
Doktor Bu Ne?
0%
Eh İşte
0%
Hadi Canım?
0%
Şimdi Kızdım!
0%
Üzdünüz Be
0%
Yazar Hakkında
Eren Cem GELBAL
Bilişim.

Bir yanıt bırakın...