Donanım Haberleri
Şimdi Okuyorsunuz
Nvidia Yeni İlemcisini Seneye Çıkarıyor !
İçindekiler
0

Nvidia Yeni İlemcisini Seneye Çıkarıyor !

Yazar: Mert Büyük18 Mart 2015

Nvidia tarafından açıklanan firmanın yol haritasında işlemciler için zaman olarak 2016’ı işaret ediyor. Tegra gibi işlemcilerle güzel işler yapan fakat Mediatek, Qualcomm gibi firmaların hep altında kalan ve yayılamayan bir işlemciydi Tegra 3 , 4’ler. Fakat dünyanın en güçlü mobil işlemciside Nvidia Üretimi Tegra X1 . Çelişkiler dünyası , detaylara değinelim ..

pascal-nvidia-640x427

Geçtiğimiz günlerde Nvidia tarafından tanıtılan Titan X ekran kartı dünyanın en güçlü ekran kartı olarak yerini koruyor. Nvidia bu piyasaya yön vermek adına işlemci alanında da elinden geleni yapacak gibi gözüküyor özellikle ticari konuda atılım yapması şart. Nvidia tarafından resmen açıklanan Pascal ailesi grafik işlemcilerin, Maxwell işlemcilerden en az 10 kat daha güçlü olacağı iddia ediliyor. Şirket Pascal işlemcilerle birlikte ekran kartlarında 3D yığın HBM hafıza modüllerini de kullanmaya başlayacak. Pascal işlemcilerin destekleyeceği hafıza kapasitesiyse 32 GB olacak. Halen Maxwell işlemciler 12 GB ile sınırlılar.

nvidia-tegra-3-nedir-ne-ise-yarar

2016 Yılında Pascal işlemcilerini öne sürecek olan Nvidia 2018 yılında ise Volta adındaki işlemcilerini piyasaya sunacak. Aslında Volta serisi daha önce bekleniyordu fakat Pascal’a daha önce yönelerek bunu çıkartacak Nvidia. Nvidia bakalım mobil piyasada hakimiyet anlamında neler yapacak ? 

Tepkiniz nedir?
Hoşlaştım
0%
Doktor Bu Ne?
0%
Eh İşte
0%
Hadi Canım?
0%
Şimdi Kızdım!
0%
Üzdünüz Be
0%
Yazar Hakkında
Mert Büyük
Kocaeli Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği bölümü okuyor . Teknoloji'nin kendi hayat tarzı olduğunu düşünüyor . Apple ürünlerine karşı daha fazla ilgi duyuyor

Bir yanıt bırakın...