Donanım Haberleri
Şimdi Okuyorsunuz
Mitsubishi Electric Türksat 4B Uydusunu Fırlattı
İçindekiler
0

Mitsubishi Electric Türksat 4B Uydusunu Fırlattı

Yazar: Furkan YURDAKUL20 Ekim 2015

Türkiye’de iletişim ve yayıncılık altyapısının güçlendirilmesine yardımcı olacak

Mitsubishi Electric Corporation, Türksat 4B uydusunu 17 Ekim’de Japonya saatiyle 05.40’ta Kazakistan’da bulunan Baikonur Cosmodrome’dan başarılı bir şekilde fırlattığını ve uydunun fırlatma aracından saat 14.53’te ayrıldığını açıkladı. Fırlatma işlemi, 2011’de Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. ile imzalanan anahtar teslimi sözleşme kapsamında gerçekleştirildi.

Türksat 4B ekvatorun yaklaşık 36.000 kilometre üzerindeki bir sabit yörüngede konumlanmak için kendi enerjisini kullanacak. Mitsubishi Electric aralık başına kadar yörünge testlerini yapacak ve sonrasında Türksat 4B’nin Türksat’a devir teslimini resmen gerçekleştirecek.

Türksat 4B, Mitsubishi Electric’in DS2000 uydu platformuna bağlı olarak fırlatılan dokuzuncu uydu olma özelliğini taşıyor. Geçtiğimiz yıl fırlatılan Türksat 4A dahil olmak üzere yörüngedeki tüm DS2000 uyduları, stabil bir şekilde faaliyet göstermeye devam ediyor. Mitsubishi Electric, 2017 yılında yedi DS2000 uydusu daha fırlatmış olacak.

Mitsubishi Electric, Türksat 4A ve Türksat 4B aracılığıyla Türkiye’nin ve komşu ülkelerin iletişim ve yayıncılık altyapısına katkıda bulunmaktan memnuniyet duyduğunu açıkladı.

Bir bakışta TÜRKSAT 4B

Uydu platformu DS2000
Yörünge manevra ömrü En az 30 yıl
Alıcı-Vericiler Ku Ka- ve C-bantları
Kütle Yaklaşık 4.9 ton (fırlatma sırasında)
Misyon Türkiye’de ve Avrupa, Orta Doğu, Orta Asya ve Afrika’daki diğer ülkelerde iletişim ve yayıncılık hizmetleri
Teslimat Yörüngede teslimat
Tepkiniz nedir?
Hoşlaştım
0%
Doktor Bu Ne?
0%
Eh İşte
0%
Hadi Canım?
0%
Şimdi Kızdım!
0%
Üzdünüz Be
0%
Yazar Hakkında
Furkan YURDAKUL
Bilgisayar ile haşır neşir olmaktan mutlu olan ve hayatının büyük bir bölümünü bilgisayar üzerinde geçiren bir şahsiyet...

Bir yanıt bırakın...