Istanbul Boğazı Bir İlke Daha İmza Atıyor!


Gün geçmiyor ki İstanbul’da yaşanan gelişmelere bir yenisi daha eklensin. Istanbul Boğazı bir ilke daha imza atıyor. Deniz altından yürüyüş yolu projesi tasarlanıyor. Asya ve Avrupa kıtasını birleştirecek olan bu yol için ilk adım atıldı.

Üsküdar ile Kabataş arasında yapılacak olan bu yolu hem yayalar hem bisiklet kullanıcıları hem de yolcu taşamcılığı yapabilecek lastikli araçlar kullanabilecek. Bugüne kadar köprüler, Marmaray, Avrasya Tüneli derken Asya ve Avrupa yakasını birbirine bağlayacak yeni bir proje daha geliştiriliyor. Adına İstanbul Boğaziçi Bulvarı verilen proje ile Üsküdar ile Kabataş arasında 2 kilometrelik yaya yolu projesi yapılacak.

Projenin ihalesini, 7 milyon 500 bin TL’ye İBB şirketlerinden BİMTAŞ, “Taahhüt Altında Bulunan Kabataş-Üsküdar Arası Boğaz Geçiş Yaya Tüneli Deniz ve Kara Sondajlarının Yapılması Hizmet Alım İşi” adı altında merkezi Ankara’da bulunan Envy Enerji ve Çevre Yatırımları AŞ aldı.

13 Aralık tarihinde imzalanan sözleşme ile şirket 12 Mart 2017 tarihine kadar  sondaj işleminin biteceğini açıkladı. Denizin 20 metre altından gidecek olan bu proje iki katlı tünelden oluşacak. Üst katından yaya ve bisiklet kullanıcıları geçecek. Alt kattan ise lastik tekerlekli veya elektrikli araçlar iki kıta arasında yolcu taşıyacak. Projenin 2019 yılının sonlarına doğru tamamlanması planlanıyor.

YAZAR: Berkay Eke

Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği, yazılım konusunda kendisini geliştiren, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeye çalışan birisiyim. Genel teknoloji konusunda sizler için bir çok içerik üretmeye çalışıyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Solucanlar Dünyamızı Koruyabilir !

Dünyanın en büyük meselesi haline gelen çevre sorunlarından biri olan plastik atıkların solucanlar tarafından yenildiği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir