İnternet Kullanıcılarının Dörtte Üçü Yeterince Siber Bilince Sahip Değil

  • 23 Kasım 2015
  • 650 kez görüntülendi.
İnternet Kullanıcılarının Dörtte Üçü Yeterince Siber Bilince Sahip Değil

Yapılan testte internet kullanıcılarından Beatles’ın ‘Yesterday’ şarkısını indirmeleri istendi. Dört adet indirme seçeneğinden yalnızca bir tanesi güvenli wma. dosyası idi; o da kasıtlı olarak ‘Betles.Yesterday.wma.’ şeklinde adlandırıldı. Bu seçenek, katılımcıların dosyanın adındaki yazım hatasına rağmen, zararsız bir dosya türü olduğunu tespit eden yalnızca dörtte biri (%26) tarafından seçildi.

En tehlikeli dosya seçeneği olan exe. dosyası bilinen ‘mp3’ terimini içeriyordu; ‘Beatles_Yesterday.mp3.exe’. Bu da katılımcıların üçte birinin (%34) yanılmasına neden oldu. Katılımcıların %14’ü son zamanlarda zararlı materyalleri yaymak için kullanılan bir dosya türü olan scr. ekran koruyucu indir seçeneğini ve %26’sı ise tehlikeli bazı dosyalar içerebilecek zip. seçeneğini seçti.

Kullanıcıların çevrimiçi tehlikeleri tespit etmekteki yetersizlikleri yalnızca müzikle sınırlı değil. Ankete göre beş kullanıcıdan biri (%21), çeşitli çevrimiçi kaynaklardan dosya indirerek kötü niyetli tedarikçilerle karşılaşma risklerini artırıyor. Araştırma sırasında, kullanıcıların sadece %24’ü bir kimlik avcılığı seçeneğini seçmeden, orijinal bir web sayfasını tanıyabildi. Buna ek olarak, verilerini girmeye hazır oldukları web sayfalarını belirtmeleri istendiğinde kullanıcıların yarısından fazlası (%58) yalnızca sahte sitelerin adını verdi.

Bulgular, Kaspersky Lab ve B2B International tarafından yapılan son tüketici araştırmasını doğrulamakta. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, internet kullanıcılarının %45’i son 12 ay içinde kötü niyetli bir olayla karşılaştıklarını açıklamış, ancak etkilenenlerin %13’ü bu durumun nasıl olduğunu bilmediklerini söylemişti.

Kaspersky Lab Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı David Emm şunları söyledi:“Tüketicilerin, kendilerini ve başkalarını korumak için, çevrimiçi dünyanın tehlikeleri konusunda daha bilinçli olmaları gerekir. Bir tüketici tehlikeli bir barda iken, büyük miktarda nakit saymaya başlaması olası değildir, bu akıllıca veya mantıklı olmaz. Aynı tür içgüdü çevrimiçi işlemlerde de sahip olunması gereken bir özelliktir. Zararlı aktivitenin belirtilerini kontrol etmek ve bir kimlik avcılığı sayfasını veya tehlikeli bir indirme seçeneğini nasıl tespit edeceğini bilmek hayati önem taşımaktadır. Ancak, bir kişi ne kadar siber bilince sahip olursa olsun, güvenlik çözümleri olmadan çevrimiçi işlemler yapmak yeterince güvenli değildir. Siber suçlular, insanları hedef almanın sürekli yeni yollarını geliştirmektedir ve bazı tehditlere karşı kullanıcıları yalnızca en güncel güvenlik yazılımları koruyabilir.”

Kaspersky Internet Security – Çoklu Cihaz ve Kaspersky Total Security – Çoklu Cihaz’ın yanı sıra Kaspersky Lab’in sunduğu ücretsiz güvenlik çözümleri de kullanıcılara kendilerinin tespit edemedikleri tehditler tanımaları konusunda yardımcı olur. Kaspersky Lab’in ücretsiz çözümleri, en yaygın tehditlere karşı yüksek kaliteli yeterli koruma sağlar. Kaspersky Lab’in ücretli çözümleri ise üstün işlevsellik ve gelişmiş performanslarını güçlü bir antivirüs motoru ile bir araya getirir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ