İki Büyük Teknoloji Devinin Ortak Davası

  • 12 Nisan 2015
  • 1.632 kez görüntülendi.
İki Büyük Teknoloji Devinin Ortak Davası

İki büyük teknoloji devinin ortak davası derken aslında burda Samsung ve Apple’i kastediyorum. Bu iki büyük devin bu zamana kadar olan mahkemeleri ve patent anlaşmazlıklarından dolayı karşı karşıya gelen bu iki dev şimdi ise ortak hareket ediyor. Zor bir durumda olan Apple’ye destek bu sefer Samsung’dan gelecek gibi duruyor.

Şubat ayında patentleri ihlal ettiği kararı alınmış olan Apple İTunes Smartflash LLC için 533.000.000$ ödemesi gerektiğini açıklamıştı. Smartflash teknolojisinin kurbanı olan diğer firma ise Samsung olmuştu. ABD’deki düzenleyicileri, smartflash’ın bu patente uygun olup olmadığının araştırılmasına ikna etmeyi ise başarmıştı. Araştırmada  smartflash’ın patente sahip olmaması gerektiği sonucuna ulaşılırsa Samsung kendisi ile birlikte Apple ile 533milyon doları ödemek zorunda kalmayacaklar.

Patentler ödeme sistemleri sayesinde dijital içeriğe erişim metotlarını da kapsamaktadır. Lisans firmasının açıkladıına göre bu patentin bulucusu PATRİCK RACZ patenti ilk 2002 yılında ABD’li ünlü şarkıcı Britney Spears ile ticarileştirmek istemişti.Patent mücadeleleri için ise Fitzpartric, Cella, Haper ve Scinto’nun ofisini yöneten Justen Oliver, Samsung firmasının patent kontrolu istemesinden ötürü Apple’ın dayanmasının zor olacağını belirtti. Justin Oliver’ın söylediğine göre, Apple eğer parayı ödemeyi gerçekleştirmek zorunda kalırsa, bu ödemeyi geri almak da çok zorlanacaklarını belirtti. Davanın son kararının ise 1 yıl içinde açıklanabileceğini belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ