Google Yazılımı Sayesinde Video İçinde Arama Yapılabilecek


Google’ın Cloud Video Intelligence adı verdiği uygulama programlama arayüzü ile video içinde arama yapmak mümkün. Yeni Google yazılımı sayesinde videoların her saniyesinde bulunan nesneler makine öğrenme yöntemi sayesinde tanınabiliyor.

Gelmiş geçmiş en büyük teknoloji şirketlerinden biri Google, yazılım geliştiricilere destek nitelikte olması için kendi servislerinin API’larını geliştiricilere açıyor. Google tarafından yeni yayınlanan API’nın adı Cloud Video Intelligence. Bu API sayesinde video içeriğinde bulunan nesneler makine yardımıyla tanımlanıyor. Bu sayede video içinde arama imkanı oluşuyor. Cloud Video Intelligence ile video içeriğinin her karesi içinde yer alan nesneler tanımlanıyor ve bu nesnelerin ne olduğu, hangi karede ne kadar görüldüğü saptanabiliyor.

google yazılmı

Yazılım geliştiriciler için sunulan bu API ile birlikte daha önce Facebook’ta kullanılan gizli etiket olarak nitelendirilen tanımlar videolarda da yapılabilecek. İlerleyen dönemlerde bu API’nın tam sürümünün kullanıma açılması bekleniyor. Bu uygulama sayesinde bundan böyle videolar içerisinde arama yapma imkanı da olacak.

YAZAR: Berkay Eke

Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği, yazılım konusunda kendisini geliştiren, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeye çalışan birisiyim. Genel teknoloji konusunda sizler için bir çok içerik üretmeye çalışıyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Didi , Dünya’nın En Büyüğü Olma Yolunda !

Didi, birçok dev firmadan yatırım almasıyla beraber marka değeri fırlamış durumda. Çin'in en büyük yolculuk uygulaması olan Didi, en büyük rakibi olan Uber'le rekabet halinde .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir