E- Okul Üzerinden Not Öğrenme Dönemi Bitiyor!

Türkiye’de tüm öğrencilerin aktif olarak kullanmış olduğu E-Okul neden kapatılıyor? Öğrenciler öğretmenleri ile görüşmeleri gerektiğini E-Okul’dan öğreniyorlar.

 • 29 Mayıs 2017
 • 6.984 kez görüntülendi.
E- Okul Üzerinden Not Öğrenme Dönemi Bitiyor!

Türkiye’de hali hazırda bir çok eğitim alan öğrenci var. Velilerin öğrencilerinin ders durumlarını öğrenmesi adına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından E-Okul veli bilgilendirme sistemi oluşturulmuştu ancak geçtiğimiz günlerde E-Okul sistemi üzerinde peş peşe yaşanılan sorunlardan sonra çok ilginç bir uyarı sistem üzerinde belirmeye başladı. E- Okul sistemine giren öğrenciler ve veliler öncelikle ders notlarını ve devamsızlıklarını öğrenmek istiyordu ancak ders notları sayfasına girildiğinde şok edici uyarı onları bekliyordu. Peki ya ne oldu? Ne değişti? İşte detaylar haberimizde sizlerle.

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri projesi kapsamında gelişen teknolojilere ayak uydurmak adına 2007 yılının Ocak ayında faaliyete geçen E-Okul sistemi son alınan karar ile kapatılıyor. Öğrenciler ve veliler E-Okul sistemine girdiklerinde not görüntüleme işlemi yapamıyorlar. Öğrencilerin hepsinin karşısına 10 yıldır devam eden projenin başlamadan önceki düzene döndüğünü söyleyen “Sayın Velimiz; öğrencimize ait ders notlarını, öğrencimiz tarafından ders öğretmenlerinden öğrenilecektir.” mesajı çıkıyor.

Neden artık E-Okul yok?

Dünya üzerinde örnek sayılabilecek bir projeye imza atan MEB öğrencilerin ve velilerin tüm eğitimi boyunca yapmış olduğu çalışmaları şeffaf bir biçimde gözler önüne seriyordu ancak bu durum beklenmeyen nedenlere sebep oldu. Bundan on yıl öncesine kadar velilerin öğrencilerinin durumlarını öğrenmek için sürekli öğretmenler ile görüşmesi ve öğretmenlerle iş birliği içerisinde olması eğitimi daha olumlu yönde etkiliyordu ancak son 10 yıl içerisinde bu durum çok hızlı değişti. Artık veliler öğrencilerinin durumunu öğrenmek için okula gitmek ya da öğretmenler ile görüşmek yerine E-Okul sistemi üzerinden öğrencilerinin durumlarını öğreniyor ve öğretmenler ile öğrenci üzerine iletişim kurmuyorlardı. Bu durumda öğrenci ile veli arasında sadece nota bağlı bir ilişki oluşturuyor, veliler öğrencilerin okul içerisinde yapmış olduklarından haberdar olamıyordu. Eski sisteme yeniden dönerek öğretmenler ile öğrenci ve velilerin ilişkilerinin daha da ilerletilmesi planlanıyor.

E-Okulda Eski Sisteme Dönmek Bir Hata Mı?

Türkiye üzerinde öğrencilerin eğitim durumlarını öğrenmek isteyen tüm aileler E-Okul üzerinden öğrencilerinin durumlarını anlık olarak takip edebiliyordu hatta bazı veliler operatörlerin kampanyalarından bile yararlanmaktaydı. Bu sayede öğrencilerinin almış olduğu notlardan, devamsızlıklarından anlık olarak haberdar olma imkanını yakalıyor ve öğrencilerinin hatalarına anında müdahale edebiliyorlardı. Eski sistem ile bu duruma alışmış olan veliler acaba öğrencilerinin ders durumunu, devamsızlık durumunu öğrenmek için okula gidecekler mi? Yıllardır alışmış oldukları rahat sistem yerine eski sisteme dönerek öğrencileri ile şuanda olduğu kadar ilgilenecekler mi bu durumu zaman bizlere gösterecek gibi duruyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 23 YORUM
 1. Ne desek boşuna dedi ki:

  Eğitim sistemimizde tek yenilikçi, tek iyi olan şey; e okuldu. Artık ondan da vazgeçilip tekrar geriye döndüğümüze göre, daha eğitim adına bir şey beklemiyorum yazık, çok yazık. Zaten 80 milyonluk nüfuslu bir ülkede hangi alanda hangi başarımız var ki, çünkü temelde eğitim sistemimiz bozuk, yanlış, çökük, yıkık, artık kimse başarı adına, yenilik adına, gelişme adına bir şey beklemesin. Bu saçmalığı yapan hangi “ileri zekalının” hüneri ise, buda ona ağır bir bedel olur. Yap-boza döndü resmen hayatımız.

 2. İsimcisimyokki dedi ki:

  Öğretmen sınavı 96 okuyor e-okula 94 giriyor, çocuk söyleyince düzeltiyor. Böyle durumların önüne nasıl geçeceksiniz. 2 puan deyip geçmeyin, Teog denilen illette sene sonu ortalamasına ihtiyacınız var. Daha cuma gücü kağıtta 100 yazan notu e-okula 95 girmişlerdi. kısacası “ben diyorum hadımım sen diyorsun kaç çocuğun var” MEB.

  1. Serap kurtoğlu dedi ki:

   92 olan notlarıda 98 100 yapıyorlar okullarda adaletsizlik diz boyu vebalini nasıl ödeyecekler acaba

 3. ayşe dedi ki:

  biz bu sene mezun olaydık sonra kapatalaedı ya LA

 4. Aaaa dedi ki:

  Benim hiç hoşuma gitmedi peki yıl sonunda performans notlarimiza da mı hocalara gideceğiz 1 hocaya 600 öğrenci not sorarsa o hoca ne yapsın yaa antin- guntin işler yapıp duruyorsunuz valla her dk bir saçmalık çıkarıyorsunuz

 5. Sibel dedi ki:

  Bence kötü olmuş , ilgili Veli hertürlü ilgilidir orada notları görmesede merak etmez naylon karneler yeniden ortaya çıkar. Öğrenci ilgisiz ailesini kandırır böyle olunca çocuk derslere daha önem veriyor aileler daha çok ilgileniyor birde okulun kapanmasına 2 hafta kala böyle birşeyin yapılması manidar olsa gerek.

 6. yıldırım ADANA dedi ki:

  daha durun bu neki bizim zamanımızdaki bütünleme sınavları yaz okuluna kalma ,beklemeli kalma ,sınıf tekrarı geri gelecek ,yok öyle beleşten sınıf geçmek .bu neyaa dünya sıralamasında en kötü eğitim sistemi bizde

 7. Nur Işık dedi ki:

  Taş devrine dönelim bari.Fazla geldi bu teknoloji bize..Hem dalga geçer gibi dönem ortası da değil finalinde, okulun kapanmasına 10 gün kala yapılan bir saçmalık, hem hiçbir faydası olmadığı gibi, zararı çok daha büyük saçmalık.. Öğretmenler de; aman tüm velilerle tek tek görüşelim diye zaman geçirmeye çok meraklıdır.Hem de onlar için sıkıntı bir durum.Öğretmen istediği veli ile zaten sms,telefon yoluyla da görüşme talebinde bulunur.Çocuklarda yalan söyleme durumu gayet rahat gelişir.Notları atar.Sözlüyü tutar.Hatta karneyi bile yazar…! Gerçekten rezil bir uygulama.E not bilgisi olmayan eokulu ben ne yapayım..?Alın başınıza çalın,kalan bilgiler sizin olsun…!

  1. Serap kurtoğlu dedi ki:

   E okul kalktı meydan öğretmenlere kaldı bol keseden bol not devri ayırım yapma zamanı

 8. Hande dedi ki:

  Evet HATA hem de büyük bir hata !!!

  Ćalışan insanlar çoğunlukta hafta içi nasıl izin alsın hem de kaç tane branş ögretmenleri için.
  E-okul dan takip ediyordu çocugunda bir düşüş söz konusu ise öğretmenle iletisime geciliyordu. Öğretmen veli ye bayılmıyor zaten neyin kaynaşması olacak ???
  İvedilikle e-okul not girisi velilere açık hâle getirilmeli.

 9. ümit dedi ki:

  sussam olmuyor, söylesem gönlüm razı değil ne desem boş biz devlet millet biriz güçlüyüz ülke olarak teknolojide çığır açacağız dedikçe ( bir anda fazla geldi tabi bu teknoloji ) bir şeyler kopuyor koparılıyor bir yerlerden . Anlamadığım bu bakanlık öğretmenini mi düşünerek ten böyle bir sistemi getirdi yoksa biz velileri mi ama kesin bizleridir. Yazık gerçekten çok yazık oluyor bu ülkeye işi ehline veren yok saatlerdir bakanlığı arıyorum muhatap alan yok sözde halka hizmet hakka hizmet şu mübarek Ramazan da ne diyeyim Allah doğruya getirsin.

 10. Serap kurtoğlu dedi ki:

  Saçma bir karar …sevgili öğretmenlerimiz velilerle asla muhatap olmak istemiyorlar.çünkü çok yoğunlar öğretmenler odasında lak lak yapacak zamanlarından çalıyoruz.veliyi gördüğünde ya görmemezlikten geliyorlar eğer yakalanıyorlarsa insanın yüzüne bakmadan kısa ve net cevaplarla geçıştiriyorlar öğrenciler arasındada hak yemek konusunda üzerlerine yok şimdi meydan onların bol bol fazla fazla puanları dağıtsınlar hak edenin hakkını yesinler ama bu dünyanın öbür tarafıda var orada hesaplaşacağız …yazık yazık çocuklarımıza yazık…..

 11. E okul geri gelsin dedi ki:

  Öğrenciler ortalamalarını nasıl öğrencek çok saçma meb olmadı bu proje

 12. Sanane dedi ki:

  Milli eğitim bakanlığını çok seviyorum iyi ki var 🙂

 13. Brachium dedi ki:

  Eokulun kapanma gibi bi durumu yok sunuculardaki aşırı yoğunluktan dolayı öğrencilerin erişimi kısa süreliğine engellenmiş.

 14. irem celik dedi ki:

  Gençler yalan haber böyle birseyde üzerine çekilecek tepkileri düşünemiyor musunuz ve neden sadece bu sitede var öyle bir şey meb açıklama dahi yapmadı henüz neyse aradığınızda güncelleme ve veri analizinden ötürü erişimin engellendiği deniliyor kısa sürede duzeltilir

  1. Eren Cem GELBAL dedi ki:

   Sevgili İrem Çelik,

   Sitemizi yalan haber ile itam etmeden önce lütfen diğer haber sitelerini de kontrol edebilir misin? Bizler tarafsız, şeffaf ve her zaman kanıtlar ile konuşuyoruz. Ekran görüntüsü ve ya başka bir kaynak ile kanıtlayamayacağımız hiç bir habere sitemizde yer vermiyoruz. Lütfen böyle karalamalar yapmadan önce bilgi sahibi olun.

 15. öylebiri dedi ki:

  ins bu yorum yaninlanir sizin yapacaginiz isin ben taa icine tukureyim ya sene sonu sınıfta kalırsak ve bunu bilmezsek ne yapacağız insanı delirtirsiniz yemin ederim.

  1. Eren Cem GELBAL dedi ki:

   Öğrencilerin sesi olmak lazım bazen 🙂

 16. Kakff dedi ki:

  Allah kahretsin bu egitim sistemini

 17. hobaaa 0_0 dedi ki:

  O neeeeeeydiiiii gızzzz ! Öhmm öhmm sayın minnak değerli meb ciğim aldığın karara saygı duyaraktan içine tükürüyorum … Tühhhhh Allah canınızı gıdıklasın emii lan ben napacağım? Karne günümü öğreneceğiz lan sınıfta kalığımızı ? Neyse mübarek ramazanda birşey demiyorum cümletenn hayırlı ramazanlarr .

 18. fatma dedi ki:

  Bosversenize yıl 2017 olmuş el yazımı düz yazımı ona bile karar veremediler benim iki çocuğum el yazı yazdı şimdi düz yazı !Baya zor işimiz eğitimi katlettiler…

 19. sukubiduuuu dedi ki:

  İşsiz olmak böyle bir şey olsa gerek. Napacaklar acaba e okul notlarımızdan ne isiyorlar çok mu acıkmışlar ızgara tava yapıp mı yiyecekler ne edecekler bunlar ? Bu arada yukarda ki hobaaa benim kankam olur . Saygılar sevgiler teşekkürlr

BİR YORUM YAZ