Şimdi Okuyorsunuz
Apple Watch’ta saatler Akbank Direkt’i gösteriyor!
İçindekiler
0

Apple Watch’ta saatler Akbank Direkt’i gösteriyor!

Yazar: Furkan YURDAKUL17 Nisan 2015

Akbank Direkt Apple Watch uygulaması;  kullanım kolaylığı, sade tasarımı ve kolay giriş özelliğiyle Apple Watch’un piyasaya sürüleceği 24 Nisan’dan önce hazırlandı ve App Store’da yerini aldı.

Türkiye’de giyilebilir teknolojinin bankacılık ve genel olarak finans sektöründeki en kapsamlı uygulamasını geliştirerek müşterilerinin hizmetine sunan Akbank, Apple Watch uygulamasında da öne geçti. Teknolojiyi çok yakından izleyip, bankacılık uygulamalarına hızla uyarlayan Akbank, Akbank Direkt Apple Watch uygulamasını da, Apple Watch’un piyasaya sürülmesinden önce hazırlayıp App Store’a yükledi. Bankacılık işlemlerini akıllı saatlere taşıyan ilk banka olarak, Türkiye’de Android ve iOS işletim sistemli telefonlar ile senkronize olabilen “i’m Watch”daki ilk bankacılık uygulamasını müşterilerinin hizmetine sunan Akbank Direkt, Apple Watch için de çok özel tasarıma sahip kapsamlı bir uygulama geliştirdi.

Kullanım kolaylığı, sade tasarımı, kolay girişi ve her cihazın kendi özelliklerini kullanan kullanıcı dostu bir uygulama olması özellikleriyle, Dünyanın en önemli mobil etkinliği GSMA – Global Mobile Awards tarafından, “Yılın Uygulaması” kategorisinde “Dünyanın En İyi Akıllı Telefon Uygulaması” seçilen Akbank Direkt Mobil’in Apple Watch uygulaması da günlük bankacılık işlemleri için tam kapsamlı olacak şekilde hazırlandı.

Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Orkun Oğuz, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada mobil bankacılık alanındaki yenilikçi çalışmaları, alanında en iyi uzmanlardan oluşan bir ekip ile aralıksız sürdürdüklerini belirtti ve ekledi: “Şuan dünyanın gözü Apple Watch’un üzerinde. İlk tanıtıldığı günden itibaren “hangi özellikleri” var diye merakla bekleyen takipçileri, geçen hafta önsatışa çıktığı gün nasıl alabilirim diye heyecanlandı. 1 günde 1 milyona yakın satış yapan Apple Watch’ta olmamamız tabi ki düşünülemezdi. Biz yine Akbanklı olarak farkımızı müşterilerimize Apple Watch’ta da yaşatmayı tercih ettik ve yapılan en kapsamlı mobil bankacılık uygulamasını hizmete sunduk. Amerika’da Silikon Vadisi’nde yapılan Apple Lab’e davet edilen uzman ekibimiz Apple Watch’a özel bir görselliğe sahip uygulamamızı tasarladı ve müşterilerimizin en rahat kullanabileceği şekilde geliştirdi.  Biz müşterilerimizin bir gün içerisinde mobil haldeyken en fazla kullandıkları işlemleri saate taşıdık ve kalan limit görüntülemeden para çekmeye tam kapsamlı bir uygulama hazırladık. Umarım Apple Watch edinen müşterilerimiz de uygulamayı kullanırken Akbank Direkt’li olmaktan bizim kadar gurur duyarlar.”

Akbank müşterileri Apple Watch’ları ile kartsız ve telefonsuz ATM’lerimizden para çekebilecek.

Akbank teknik ekiplerinin hazırladığı Apple Watch uygulaması Akbank Direkt Mobil uygulamasının uzantısı (extension) olarak çalışacak. Telefonlarında Akbank Direkt Mobil yüklü olan müşteriler Apple Watch’ları ile telefonlarını eşleştirdiklerinde bu uzantıyı kullanabilecekler.

Telefonlarındaki uygulamayı tek bir şifre girerek kullanan Akbank müşterileri, Akbank Direkt Apple Watch’ın şu özelliklerini kullanabilecekler:

·      Kredi kartı kullanılabilir limit bilgisi: Akbank müşterileri, kredi kartlarında kalan limit bilgisini Apple Watch üzerinden “yüzde” olarak görebilecek. Saat üzerinden kredi kartı kalan limit bilgisi ve son işlemler tutar olarak gösterilecek. Bu bilgi Glance’te de (anlık göz atma) kullanılabilecek. Böylece, Akbank müşterileri, diledikleri anda “anlık olarak” kredi kartlarında kalan limit bilgisine ulaşabilecek.

·        Hesap bakiyesi: Akbank müşterilerinin, mevcut bakiyeleri de telefon ayarlarında belirleyecekleri sabit bir tutara göre yüzde olarak gösterilecek. Örneğin; limit 10,000 lira olarak belirlenirse, kalan bakiye 2 bin lira olduğu zaman, kullanıcıya “yüzde 20” bilgisi gösterilecek. Saat üzerinden şifre girildiği durumda ise bu bilgi ve son hesap hareketleri tutar olarak da görülebilecek. Hesap bakiyesi bilgisine de Glance’ta “anlık bilgi” olarak ulaşılabilecek.

·         Para çekme: Apple Watch sahibi Akbank müşterileri, saatlerini kullanarak ATM’lerden para çekebilecekler. Saat üzerinden sadece tutar girdikten sonra kendilerine gönderilecek SMS kodunu ATM’lere girip parayı alabilecekler.

·      Notifikasyonlar: Akbank müşterileri ayrıca, telefonlarına gönderilen bildirim mesajlarını saatte görebilecekler. Bu mesajları anlık olarak görmek istemeyenler için mesajlar sonradan ulaşabilmeleri için ayrı bir menüde gösterilecek şekilde toplanacak.

·    Döviz kuru ve hisse senetleri: Apple Watch sahibi Akbank müşterileri seçtikleri döviz kurları ve hisse senetlerini de görüntüleyebilecekler. Bu bilgiler saatin Glance’ında da “anlık olarak” görülebilecek.

·     Döviz hesaplayıcı: Kullanıcılar Apple Watch uygulaması üzerindeki döviz kuru hesaplayıcı ile hesaplama yapabilecekler. Ayrıca yurt dışında bulundukları ülkenin para birimi, “lokasyon” bilgisi kullanılarak Akbank Direkt tarafından tanınacak ve o para birimi hızlıca gösterilecek ve bu bilgi Glance’ta “anlık olarak” kullanılabilecek.

Apple Watch uzantısından müşteri olmayan ya da telefonlarındaki Akbank Direkt Mobil uygulamasına giriş yapmamış olanlar da, Akbank Direkt Apple Watch uygulamasının şu özelliklerinden yararlanabilecek:

·      Kullanıcılar belirli döviz kurları ve hisse senetlerini görüntüleyebilecekler ve bu bilgileri Apple Watch’ın Glance’larından biri olarak kullanabilecekler.

·         Döviz kuru hesaplayıcı ile hesaplama yapabilecekler. Ayrıca yurt dışında bulundukları ülkenin kuru lokasyon bilgisi kullanılarak hızlıca gösterilecek. Bu bilgi Glance’ta da kullanılabilecek.

Tepkiniz nedir?
Hoşlaştım
0%
Doktor Bu Ne?
0%
Eh İşte
0%
Hadi Canım?
0%
Şimdi Kızdım!
0%
Üzdünüz Be
0%
Yazar Hakkında
Furkan YURDAKUL
Bilgisayar ile haşır neşir olmaktan mutlu olan ve hayatının büyük bir bölümünü bilgisayar üzerinde geçiren bir şahsiyet...

Bir yanıt bırakın...